Fanoušci historických motocyklů budou mít o víkendu žně. Autor: Autodrom Most

Most – Skvělou podívanou zejména pro fanoušky a milovníky historických motocyklů nabídne o tomto víkendu 18. až 20. srpna mostecký autodrom. Velký okruh patří závodům The Most Historic Motorcycle Weekend, na sever Čech dorazí s nablýskanými stroji bezmála 350 jezdců a dalších 12 posádek sajdkár. Rozdělí se do tříd podle výkonnosti a stáří motocyklu. Návštěvníci za vstup do areálu navíc nic neplatí.

Své umění předvedou junioři i zkušení matadoři, a to na strojích všech kategorií od malých motocyklů po superbiky. Divácky atraktivní budou jistě i souboje sajdkár. Jezdeckému poli vévodí v drtivé většině Němci, jež doplňují Rakušané, Švýcaři, Nizozemci, Dánové, Belgičani, Italové, Francouz, Švéd, Srb či Brit. Potěšující je, že na start se postaví také tři Češi. Jaroslav Pták z Karlových Varů osedlá motocykl ČZ 125 z roku 1966, Tomáš Jícha z Dolních Břežan a Vítězslav Hatan z Mirošova se pak představí na stejné technice, Yamaze TR3 z roku 1972.

Návštěvníci autodromu se mohou těšit na řadu dalších skvostů. Patří mezi ně například stroje BSA Goldstar z roku 1960, Ducati 350 z roku 1967, o rok mladší Aermacchi 350 nebo Seeley-BSA 500 z roku 1969. Mezi sajdkárami pak budou nejstaršími exempláři šestačtyřicetileté BMW 750 či jen o rok mladší König 500.

Zatímco pátek a větší část soboty jsou vyhrazeny od rána až do 18:00 hodin tréninkům a kvalifikacím, sobotní pozdní odpoledne a celá neděle už budou ve znamení ostrých soubojů.

V pátek 18. srpna „nasákne“ nostalgií dob minulých také malý závodní okruh na plochách polygonu mosteckého autodromu. Od 12:00 do 14:00 hodin zde absolvují rychlostní zkoušku účastníci u německých sousedů velmi oblíbené třídenní rallyové soutěže Sachsen Classic. Kdo si najde čas, čeká ho defilé nádherných historických automobilů nejrůznějších věhlasných i méně známých značek rozdělených podle roku výroby do šesti kategorií. K vidění budou veterány starší sta let, nejmladší vozy pak podle regulí soutěže nesměly sjet z výrobního pasu po roce 1997. Zájemci z řad veřejnosti mají vstup zdarma.

Napínavou podívanou si mohou návštěvníci autodromu tradičně zpestřit, k dispozici mají motokárovou dráhu a offroadovou dráhu pro čtyřkolky. Dětem zase slouží dopravní hřiště vybavené značkami a funkčními semafory, personál jim zapůjčí kromě kol a přileb i koloběžky či odrážedla. Součástí hřiště jsou také skluzavky, prolézačky a fotbalové minibranky.

Okruhové tahače se sjedou do Mostu popětadvacáté, premiéru pamatuje Vojtíšek

Drony na závod Czech Truck Prix v Mostě nezvlétnou. Autodrom nasadí rušičky

Autoři:
Jan Foukal,
Jan Vraný, redakce „ZE“

Komentáře