Je více než jasné, že jednou přijde doba, kdy bude lidstvo jen vzpomínat na doby, kdy byly automobily poháněný ropnými deriváty. Budoucnost zkrátka patří hybridům a elektromobilům. Jak si tyto vozy blízké budoucnosti představuje Land Rover a Jaguar se dozvíme v následujících řádcích.

Britské uskupení Jaguar Land Rover nám prezentuje svou představu o pohonu automobilů budoucnosti hned na trojici konceptů. První z nich nese název Concept_e MHEV a je postaven na základě Range Roveru Evoque. Jedná se o zástupce mild-hybridů. Jeho pohonné ústrojí je tvořeno prototypem zcela nového dieselového tříválce o výkonu 90 koní a elektromotoru s výkonem 20 koní. Tento elektromotor samozřejmě není schopen pohánět vůz sám. Je určen pouze k asistenci dieselovému motoru během zrychlování a v dalších podobných situacích.

Zástupcem klasických plug-in hybridů je koncept s názvem Concept_e PHEV, který stojí na základě Range Roveru Sport. V jeho útrobách nalezneme opět nový prototyp motoru. Tentokráte se jedná o benzínový motor s výkonem 300 koňských sil, kterému sekunduje elektromotor s výkonem 204 koní, který má k dispozici lithium-iontové baterie umístěné pod podlahou zavazadlového prostoru.

GALERIE: Jaguar Land Rover – odhalení

Zdroj: Jaguar Land Rover

Posledním z trojice konceptů je pojmenován Concept_e BEV. Nejedná se o koncepční vůz jako v obou předchozích případech, ale pouze o koncept nové hliníkové platformy elektromobilu. Ta je tvořena 70 kWh lithium-iontovými bateriemi umístěnými ve středu platformy a dvojicí elektromotorů, které jsou umístěné po jednom v každé nápravě. Přední náprava nabízí výkon 115 koní, zadní pak rovnou 197 koňských sil.

Komentáře