Auto - cestování, ilustrační foto. Autor: PixaBay.| Licence: Creative Commons CC0

Zahraničí – V plavkách, ale s brokovnicí! O kuriózní dopravní předpisy není ve světě nouze. A přirozeně se to svým způsobem vztahuje i na dopravní předpisy, povinnou výbavu, maximální rychlost, povolenou hladinu alkoholu, výši pokut…

Asi nikoho příliš nepřekvapí, že například do Polska, ale i dalších zemí musíte vyrazit s hasicím přístrojem ve voze. Ovšem v pobaltských republikách se můžete setkat s tím, že pokud zaparkujete auto ve svahu, musíte kola zajistit klínem. Tudíž byste sebou měli mít onu „zarážku“. V zemích jako je Turecko musíte mít dva výstražné trojúhelníky, které při nehodě nebo poruše postavíte za i před svůj vůz. No, a ve Španělsku, pokud máte v řidičském průkazu uvedeno, že pro řízení musíte používat dioptrické brýle, druhé musíte mít ve voze tak zvaně po ruce. To kdyby se jedny poškodily.

Že ale musíte mít sebou v autě zbraň, to asi i znalce zahraničních dopravních předpisů zaskočí. Má to ale svoji logiku. Pokud se totiž žena v americkém státě Kentucky rozhodne jet oblečena jen do plavek – má k tomu plné právo, ovšem v takovém případě musí mít zbraň pro případ nutné sebeobrany, aby se ubránila motoristům opačného pohlaví. Nebo její auto musí doprovázet dvojice policistů.

To v zemích jako je Černá Hora nebo Thajsko není přípustné nejen pro ženy, ale ani pro muže, řídit dopravní prostředek bez horní části oděvu. Za takovéto „obscénní chování“ hrozí pokuta. Ostatně tak je tomu i v případě nedostatečného oblečení při chůzi ve městech jako je Hvar, Pag a dalších letoviscích Chorvatska. Formálně naopak můžete jezdit v zásadě nazí v Německu, protože je soukromý vůz váš osobní prostor. Má to ale háček, jednak nesmíte nazí vystoupit. Za druhé takovéto oblečení, či přesněji „vyslečení“, může být považováno za čin vyvolávající veřejné pobouření, a tedy pokutováno.

10 rad k pronájmu auta na dovolené

A když mluvíme o tom, jak má být řidič vybaven na jízdu, pak například, světe div se, v americké Alabamě je zakázáno řídit motorové vozidlo se zavázanýma očima. Pokud je máte otevřené a uvidíte na silnici velblouda, pak vězte, že v Saudské Arábii má toto zvíře stejná práva pohybu po silnici, jako vozidlo. Takže až ho budete předjíždět, tak hezky se zapnutými směrovými světly a jen tam, kde není plná čára, jinak… V této zemi si vůbec dávejte pozor.

ÚAMK informuje – Za hmyz v autě hrozí tučná pokuta!

Například se ujistěte, že po rychlostní silnici, kterou míříte k Mekce, vůbec smíte jet. Pro muslimy je totiž určena jedna a pro jinověrce jiná. Samozřejmostí v muslimských zemích je mimo turistické resorty naprostý zákaz pití alkoholu nebo značně omezený a ztížený. Takže za volantem si rozhodně také nepřihýbejte. Ostatně to například v Kypru nedoporučujeme ani v případě, že v láhvi, kterou držíte v ruce, je voda. Pití za řízení se totiž považuje za přestupek, stejně jako byste telefonovali.

Takže znovu opakujeme – jiná země jiný mrav…

Zdroj: UAMK
Autor: redakce „ZE“

Komentáře