Auto, ilustrační foto. Autor: PixaBay / CC0 Creative Commons / Tama66´

Barcelona / Brusel (zahraničí) – O Barceloně v poslední době více slyšíme spíše v souvislosti se separatistickým hnutím. Nicméně v oblasti ochrany životního prostředí jde stejnou cestou, jako španělská metropole Madrid. Barcelona vinou své zeměpisné polohy mezi horami je jakýmsi hrncem pod pokličkou, a tudíž má problémy se znečištěním ovzduší. Řešení? Od 1. prosince 2017, pokud auto nebude mít ekologickou plaketu, nesmí vyjíždět v době vyhlášení smogové situace.

Tu vyhlašuje magistrát města a platí prakticky pro celé centrum města. Vyhlašována bude daná situace 48 hodin předem a vozidla bez ekologické plakety nesmějí vjíždět do Barcelony. Platí to pro benzinová vozidla registrovaná před rokem 2000 a diesely před rokem 2006.

Kontrolovat dodržování tohoto předpisu bude 48 hlídek městské policie a „hříšníci“ budou pokutováni 100 eur. V případě rychlé platby pak zaplatí se slevou 50 eur. Před rokem 2020 už bude městská policie využívat automatický systém, který usnadní kontrolu. Kamery přečtou poznávací značku automobilů a po porovnání s databází bude systém automaticky provinilcům rozesílat pokuty.


PRO ŘIDIČE:  Prodej auta nekončí předáním klíčů, varuje Anna Šabatová


Tato omezení budou platit pouze ve všední dny, od 7 hodin ráno do 20. večerní. Ve dnech s vysokým znečištěním ovzduší bude posílena hromadná doprava za denní bonusovou cenu 1,80 eur. Další restrikce připravuje město Barcelona od 1. prosince 2020.

Zpřísnění od 1. ledna 2018 čeká i Brusel, a bude se týkat celé metropolitní oblasti. Na západě, severu a východě je ohraničena bruselskou silnicí R0, na jihu obcí Watermael-Boitsfort.

Do samotného centra tak mohou vjet pouze vozidla splňující emisní normu Euro 2 a výše. Do zóny vjíždět automobily se vznětovými motory splňující Euro 3 a výše, nebo zážehové Euro2 až 6. K tomu, aby motorové vozidlo získalo příslušnou plaketu je nezbytná on-line registrace. Přestože další podrobnosti zatím nejsou známy, očekává se, že stejně jako v Antverpách, kde už totožný systém funguje, bude registrace bezplatná. Je ale nezbytná, jinak inteligentní kamerový systém vozidlo vyhodnotí jako neregistrované, a i když se jedná o cizince, bude řidič pokutován. Pravdou ale je, že pro zahraniční motoristy platí jedna výhoda – pro ně je termín posunut z ledna 2018 na červenec 2018.

Poté už se i český motorista bez registrace může dočkat pokutu, a to ve výši až 350 eur!

-red. (ÚAMK)

Komentáře