PRAHA / Poslední červnový den roku 2015 mohli majitelé aut v polopřevodu naposledy dokončit proces jejich registrace. Auta v polopřevodu jsou vozy odhlášené na jejich původní majitele, ale nedohlášené na majitele nové.

Dle statistiky Ministerstva dopravy takových aut s nejasnostmi kolem vlastníka zůstává v oběhu 681 981 a velmi rychle jsou nyní vyřazována z registru vozidel a tedy rušena. Majitelům, kteří dohlášku vozidla nestihli, zůstala tedy jen hromada šrotu.

Podvodné triky s vozy v polopřevodu

„Prvního července začíná období, kdy vozy v polopřevodu de facto nelze legálně v Registru dořešit, protože byly s konečnou platností vyřazeny. V nabídce AAA AUTO se takovéto vozy již delší dobu nenachází. Majitelé „nedohlášených“ vozů budou mít od dnešního dne jedinou šanci, a to pokusit se vozy podvodným způsobem udat prostřednictvím přímého prodeje na inzerát nebo zejména prostřednictvím malých bazarů a vrakovišť. Ty totiž auta nevykupují, ale pouze zprostředkovávají prodej. V případě jakýchkoliv sporů jsou tedy z obliga a odkazují své zákazníky na původní majitele,“ říká generální ředitelka AAA AUTO Karolína Topolová.

Pozor na dovozy a komise

Kolem 100 000 vozů v polopřevodu mělo ještě v dubnu 2015 technickou kontrolu (STK) a byly tak pravděpodobně v provozu. Existuje vysoká pravděpodobnost, že se tyto provozuschopné, ale již z evidence vyřazené vozy nyní začnou objevovat na trhu. Na seznam běžných nekalých praktik nepoctivých prodejců, jako je omlazování ojetin, stáčení kilometrů nebo zatajování těžkých havárií, tedy dneškem přibývá další přečin: prodej vozu v polopřevodu. „Máme signály, že vozy v polopřevodu se kromě komisního prodeje mohou začít objevovat jako fingovaná auta z dovozu, což může běžného zájemce o koupi ojetiny snadno zmást,“ upozornila Karolína Topolová.

Hrozí pokuty i vysoké škody

Vozidlo v polopřevodu 30. června plně ztratilo technickou způsobilost k provozu na silnicích. Zákon ani vyhlášky s žádnými opravnými prostředky po 30. červnu už nepočítají. Majitelé takto vyřazených, ale přitom provozuschopných vozů tedy logicky nemají jinou možnost, než je se ztrátou zlikvidovat nebo se je pokusit udat na trhu a problém tak přesunout na kupujícího: „V AAA AUTO všechny vozy přímo vlastníme. Jejich původ detailně zkoumáme a o jejich prověření vystavujeme příslušný certifikát. Navíc na ně dáváme doživotní garanci čistoty právního původu. Zákazníci si takovou mírou garancí na trhu s ojetinami mohou být jisti pouze u nás,“ dodala Karolína Topolová.

Pokud čtenáři serveru ZprávyExtra.cz zaznamenali, že jim někdo auto v polopřevodu nabízel, nebo si takový vůz po 30. červnu 2015 nechtěně pořídili, pošlete nám svůj příběh na e-mail info@zpravyextra.cz a příběh zveřejníme na našem webu.

Komentáře