Praha Hlavní nádraží (Ilustrační snímek) Autor: Roman Mach - ZprávyExtra.cz

ČESKO / V neděli 13. prosince začne platit nový jízdní řád železniční osobní dopravy pro rok 2016. Od tohoto data se opět rozjedou vlaky na několika přeshraničních úsecích do Německa a Polska, cestujícím také začnou sloužit nové železniční zastávky. Platnost nadcházejícího jízdního řádu skončí 10. prosince 2016.

Největší událostí je bezesporu obnovení provozu na přeshraničním úseku z Aše do Selbu-Plößbergu. Zatímco nákladní vlaky zde přestaly jezdit před dvaceti lety, pravidelná přeprava osob se sem vrací po plných sedmi desetiletích. V letním období bude možné cestovat také mezi Vejprty a Cranzahlem. Osobní vlaky spojí po několikaleté pauze také dvojici železničních přechodů mezi Českem a Polskem. Cestující tak opět dojedou z Bohumína do Chalupek a z Českého Těšína do Cieszyna. K obnovení provozu dochází i ve vnitrostátní dopravě, a to na rekonstruované trati z Mělníka do Mšena. Na trati 024 se pak vrátí vlaky i na její koncový úsek mezi Mlýnickým Dvorem a Štíty.

S příchodem nového jízdního řádu se otevírají další nové zastávky, a to především díky rekonstrukcím příslušných traťových úseků. Na východočeské trati 031 se tak stane v Opatovicích nad Labem. Hned dvě nádraží budou mít nově v pražských Běchovicích, a to díky zastávce střed, která zkrátí docházkovou vzdálenost k vlaku pro velkou část jejich obyvatel.

Pohodlnější přístup k obchodní zóně na okraji Českého Krumlova zase získají cestující, kteří vystoupí na nádraží v Domoradicích.

Komentáře