PRAHA / Na trh 29. července 2015 přichází nový operační systém Microsoftu, Windows 10. Windows 10 s sebou přinese řadu zásadních změn a také obrovská očekávání – nejen na straně uživatelů, ale také na straně výrobce. Po negativně přijatých Windows 8 totiž nutně potřebuje zaujmout a prosadit se kromě PC také na mobilních zařízeních. Windows 10 s sebou přinesou nově i osobní asistentku Cortana.

Informace o operačním systému Windows 10

Kdy bude Windows 10 dostupný?

Uvedení Windows 10 chystá Microsoft na 29. července 2015.

Co znamená rezervace bezplatného upgradu na Windows 10?

Oprávněná zařízení s Windows 7 SP1, Windows 8.1 Update a Windows Phone 8.1 mají v omezeném období nárok na bezplatný upgrade na Windows 10. Využijte výhodu této bezplatné nabídky a buďte mezi prvními, kteří využijí výhod Windows 10 hned, jak bude Windows 10 uvedený. Rezervovat si Windows 10 můžete již dnes, bezplatný upgrade získáte v aplikaci Získat Windows 10.

Je upgrade na Windows 10 opravdu zadarmo?

Ano. Upgrade na Windows 10 je pro kvalifikovaná zařízení s Windows 7 SP1, Windows 8.1 Update a Windows Phone 8.1 zadarmo. Na tenhle bezplatný upgrade budete mít nárok po dobu jednoho roku od uvedení Windows 10. Po dokončení upgradu si můžete neomezeně užívat Windows 10.

Ve kterých zařízeních můžu zadarmo upgradovat?

Microsoft chce, aby drtivá většina zařízení s Windows 7 SP1, Windows 8.1 Update a Windows Phone 8.1 měla tenhle nárok, ale musí být splněné požadavky na hardware a software. Na některých zařízeních nemusí být dostupné všechny funkce. Zařízení musí být připojená k internetu a musíte si v nich povolit Windows Update.

Jak si můžu rezervovat bezplatný upgrade?

Bezplatný upgrade si rezervujete v aplikaci Získat Windows 10. Přístup k aplikaci:

 • Klikněte na malou ikonu Windows úplně vpravo na hlavním panelu. Nevidíte aplikaci ?
 • Klikněte v okně aplikace na „Rezervovat si bezplatný upgrade“.
 • Jestli chcete dostat potvrzení o rezervaci, zadejte svůj e-mail.
 • Vše je hotové. Nevznikly vám žádné povinnosti a svoji rezervaci můžete kdykoli zrušit. Až bude Windows 10 později tento rok dostupný k instalaci, automaticky vás na to upozorníme.

Musím si upgrade rezervovat na každém oprávněném zařízení?

Ano, rezervace se přidruží k zařízení, a ne k uživateli. Jestli si tedy chcete zadarmo rezervovat upgrade pro každé svoje zařízení, budete muset dokončit proces u každého z nich. Informace o postupu pro telefony najdete tady.

Co je aplikace Získat Windows 10?

Aplikace Získat Windows 10 vám zpřístupní podporu pro bezplatný upgrade na počítačích a tabletech s Windows 7 SP1 (Service Pack 1) a Windows 8.1 Update. Můžete tady spravovat svoji rezervaci, přečíst si informace o Windows 10 nebo použít Poradce pro upgrade a zjistit, jestli vaše zařízení umožní používat Windows 10.

Proč se mi zobrazují oznámení o Windows 10?

Pokud používáte Windows 7 Service Pack 1 (SP1) nebo Windows 8.1 Update, budou se vám pravidelně zobrazovat oznámení podobná těm na obrázku. Vypadají jako vzorová oznámení tady dole. Tahle oznámení vás upozorní, že už brzy bude systém Windows 10 dostupný a po omezený čas budete mít nárok na instalaci bezplatného upgradu.

Můžu provést rezervaci, i když se mi nezobrazuje oznámení?

U některých zařízení se oznámení nezobrazují ve stejnou chvíli. Může to být zpožděním při jeho zavádění do podporovaných zařízení. Tady si můžete přečíst možné důvody, proč se vám oznámení o upgradu nezobrazuje:

 • Na zařízení nepoužíváte Windows 7 SP1 nebo Windows 8.1 Update.
 • Chcete si ověřit, kterou verzi Windows používáte? Tady najdete pokyny.
 • Používáte Windows verze Enterprise.
 • Automatické aktualizace Windows nejsou v zařízení zapnuté.
 • Zařízení možná nesplňuje minimální požadavky na systém.
 • Zařízení není připojené k internetu.
 • Zařízení je oprávněné, ale pořád ještě pracujeme na aktualizacích, které můžou zlepšit jeho možnosti, třeba získání nového ovladače.
 • Pokud je vaše zařízení oprávněné, můžete si rezervovat upgrade na Windows 10, i když se vám oznámení nezobrazuje. Začněte jednoduše tím, že otevřete aplikaci Získat Windows 10.

Můžu si rezervovat Windows 10 pro Windows Phone?

Tenhle proces rezervace a upgradu je určen jenom pro počítače a tablety. Většina zařízení Windows Phone 8.1 bude upgradováno na Windows 10 prostřednictvím výrobce nebo mobilního operátora. Další informace budou dostupné v průběhu tohoto roku.

Komentáře