PRAHA / Česká policie se měla chystat ve velkém sledovat provoz na internetu a za tímto účelem si nechávala na míru připravit viry na zakázku, které by na vybrané weby rozesílala. Podle informací, které se v pátek 10. července objevily na portálu WikiLeaks, měl být v hledáčku policejních hackerů i web ParlamentniListy.cz.

Server ParlamentníListy.cz v pátek 10. července zveřejnil zcela zásadní informaci, kterou přetiskujeme v plném znění:

Italská společnost Hacking team se věnuje vývoji počítačových virů, které napadají vybrané weby. S firmou měla spolupracovat i česká policie, která si měla přímo objednávat na míru vytvořené viry. Z e-mailové komunikace, která se na WikiLeaks objevila, vyplynulo, že u italské společnosti si firma Bull, která údajně měla zastupovat českou policii (nyní má dělat totéž pod novým jménem Atos IT Solutions and Services), objednávala jejich vytvoření. E-mailová komunikace obsahuje kromě objednávek též podrobné rady, jak s viry nakládat, aby se omezilo riziko odhalení.

„Nevkládejte infikované odkazy na veřejné internetové stránky nebo sociální sítě. Je to pro vás nebezpečné, mohly by být na internetu odhaleny automatickými roboty a automaticky smazány a váš účet zablokován,“ cituje z jednoho z e-mailů server Novinky.cz.

Více si přečtěte ZDE a ZDE

Česká policie měla podle e-mailové komunikace u italských vývojářů poptávat vytvoření počítačových virů na míru. Mělo jít o tzv. exploity, což jsou speciální programy umožňující přístup na nejrůznější weby a možnosti získávání nejrůznějších dokumentů.

„Do hledáčku policistů z Útvaru zvláštních činností se dostaly i weby prodejců zahradních tújí, oblečení, ojetých automobilů, anabolik nebo dětských hraček, stejně jako dobročinná organizace na pomoc dětem z dětských domovů. Ve výčtu najdeme i média, konkrétně stránky internetového deníku Parlamentní listy a spotřebitelského časopisu dTest, nebo pořadatele seminářů na téma daňové optimalizace a daňových úniků?,“ píše web Novinky.cz

Ze zveřejněných e-mailů podle serveru Novinky.cz i například serveru Lupa.cz vyplývá, že policie si chtěla objednat viry k infikaci několika webů. Jedním z nich měl být i web ParlamentníchListů.cz. Dále mělo být připravováno napadení webů několika bank, energetické společnosti RWE či stránek strany LEV 21.

Foto z WikiLeaks

Mluvčí policejního prezidia David Schön pro Novinky.cz již v týdnu přiznal, že policie tento druh „šmírovacích programů“ skutečně používá. „Útvar používá různé prostředky, které dokážou zjistit informace nutné pro trestní řízení. Jde i o speciální software, který na základě povolení soudce umožňuje prolomení soukromí,“ sdělil mluvčí. Zdůraznil však, že použití těchto prostředků se týká závažné trestné činnosti.

Server Lupa.cz navíc zjistil, že do vývoje virů se měly zapojit i české vysoké školy.

Komentáře