(Ilustrační snímek) Zdroj: PIXABAY

ČESKO / Výkonný ředitel sdružení CZ.NIC Ondřej Filip zaslal jménem členů správce české národní domény všem poslancům Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky otevřený dopis, ve kterém vyjadřuje nesouhlas sdružení CZ.NIC s návrhem zákona o hazardních hrách. Sdružení CZ.NIC reaguje na fakt, že zástupcům odborné veřejnosti nebylo umožněno vystoupit před členy Rozpočtového výboru, kteří chtěli přednést své argumenty, a upozornit na nedostatky, který tento návrh zákona obsahuje.

Ondřej Filip přirovnal možnou cenzuru internetu v České republice, která v současnosti panuje v Číně nebo na Kubě.

V otevřeném dopise poslancům mimo jiné Ondřej Filip píše: „V případě schválení zákona o hazardních hrách v současné podobě hrozí, že se i díky Vašemu případnému hlasu Česká republika zařadí mezi země jako Čína, Írán nebo Kuba, kde je blokování Internetu bohužel zcela běžné. Schválení zákona pak poškodí i obraz České republiky v zahraničí včetně umístění v mezinárodních hodnocení jako např. „Freedom on the Net“. V této oblasti se plně ztotožňujeme s následujícím stanoviskem Českého telekomunikačního úřadu, které v rámci projednání zákona nebylo – obdobně jako hlas odborné veřejnosti – bohužel vyslyšeno.“

Ve snaze zabránit České republice přiklonit se k zemím jako je Rusko, Čína nebo Irán CZ.NIC na konci minulého týdne obeslal všechny poslance s výzvou, aby ve třetím čtení podpořili pozměňovací návrh poslance Jana Farského a zamezili tak blokování Internetu.

Na skutečnost, že návrh zákona o hazardních hrách je v naprostém rozporu se státní politikou v elektronických komunikacích ostatně upozornilo i Ministerstvo průmyslu a obchodu.

Komentáře