Záchranná služba, ilustrační foto. Autor: archiv ZZS MsK

MS kraj – Posádky záchranářů z Moravskoslezské krajské záchranky, a nejen samozřejmě z té ošetřují v posledních dnech na území našeho kraje zvýšený počet pacientů, kteří utrpěli typicky zimní úrazy. Jedná se o desítky zraněných lyžařů, děti na saních, ale taky osoby, které pouze uklouzly na zledovatělém povrchu chodníků a silnic, či při odklízení sněhu. Informoval o tom dnes redakci serveru ZprávyExtra.cz, krajský mluvčí moravskoslezské záchranky Lukáš Humpl.

V uplynulých sedmi dnech (15.-21. ledna) vyjížděly týmy záchranářů ke dvěma desítkám zraněných lyžařů, často do horských středisek Karlov a Bílá. Ve více než polovině z těchto případů se jednalo o úrazy dětí ve věku do patnácti let. Mezi typická patřila poranění končetin po pádech na lyžích a snowboardech. Většina pacientů byla ošetřena ve spolupráci s horskou službou a posádky záchranné služby poté zraněné transportovaly do spádových zdravotnických zařízení,“vysvětlil Humpl.

K vážnějším úrazům pak patřil náraz pětileté polské lyžařky do sloupu ve ski areálu v Malé Morávce (Jeseníky). Kromě pozemních záchranářů k dítěti s poraněním dolní končetiny a páteře vzlétl také vrtulník Letecké záchranné služby,“ upřesnil Humpl.


PSALI JSME: Záchranáři v MS Kraji zasahovali u osmi dopravní nehod


Další půl druhou desítku úrazů – prostých pádů na sněhu a ledu, pak ošetřovali záchranáři na různých místech kraje, a to ponejvíce v druhé polovině uplynulého týdne. I v těchto případech šlo nejčastěji o zranění končetin,“ doplnil mluvčí záchranné služby.

Nutno zmínit, že s úrazy v tomto aktuálním, zimním období se nesetkávají záchranáři pouze v Moravskoslezském kraji, ale takřka po celé republice. 

-jb, red.

Komentáře