Česko. Foto: © flickr.com / Bret Arnett - cz.sputniknews.com

Česko – Je čas, aby si Češi zvykli na myšlenku, že „z NATO nelze jednoduše odejít“ a aliance nemá v úmyslu opustit oblast působnosti, vojáky a kupující zbraně, píše Vít Klíma v českém on-line vydání portálu Aktuálně.

NATO požaduje od svých členů maximální a bezpodmínečnou loajalitu. Čeští politici proto nyní musí podporovat všechna obvinění proti Rusku, i když některé verze vypadají pochybně, zdůrazňuje článek.

Loajalita Čechů vůči USA a NATO nedávno prošla „dvojitou seriózní kontrolou“, píše portál Aktuálně. Nejdříve po incidentu, kdy byla ve Velké Británii použita nervově paralytická látka při atentátu na otce a dceru Skripalovy a poté po údajném chemickém útoku v předměstí Damašku, píše se v článku.

Hlavním „viníkem“ v obou případech na Západě přímo či nepřímo nazvali Rusko a osobně prezidenta Vladimira Putina. Brzy se v českém i zahraničním tisku však objevily pochybnosti o důvěryhodnosti těchto obvinění a zejména o tom, zda Česká republikavždy musí „stát za svými spojenci z NATO„?

List naznačuje, že nyní čeští politici postupují podle výroku „raději se mýlit v Obamovi, než věřit v Putinovu pravdu„. Jednají tak téměř všichni, kromě prezidenta Miloše Zemana, „který útoku nevěřil a chtěl mít o použití chemických zbraní důkazy„.

Z toho vyplývá, že pro české politiky byl na prvním místě projev solidarity s NATO a Západem. Vláda zdůvodnila svou podporu útoku v Sýrii a obvinění Ruska v případě Skripala tím, že prostě vyjádřila solidaritu spojencům a očividně nezáleží na tom, jak to ve skutečnosti bylo, dodává Aktuálně.


ČTĚTE TAKÉ: Čeští poslanci rozhodli, zda propaganda islámu v zemi bude trestána
Okamurovo SPD chce, aby podpora a propagace ideologie, která hlásá nenávist a potlačuje svobodu, byla postihována stejně jako podpora nenávistných hnutí.

 Z NATO nelze jednoduše odejít jako z nějakého rybářského spolku,“ píše list a uzavírá, že i když se Česko dostalo do NATO dobrovolně, aby patřilo k Západu, teď se ale musí chovat podle přísloví: „kdo chce s vlky být, musí s nimi výt„.

cz.sputniknews.com,
(-red.)

Komentáře