Ilustrační foto Dan Bárta

Brno – Jazz funkoví J.A.R. letos vydali dlouho očekávanou desku Eskalace dobra v masteringu Romana Holého. V rámci stejnojmenného turné vystoupí 4. listopadu na brněnské Flédě. Fanoušci kapely se mohou těšit na nové skladby, úlety do minulosti, typický smysl pro humor, pěvecké orgie Dana Bárty, svěží hravost Klempířových textů a pódiovou improvizaci desetičlenného ansámblu.

 

Tradičně podzimní vystoupení J.A.R. nabídne kromě léty prověřených hitů také nový materiál z aktuální desky Eskalace dobra, na kterou si fanoušci museli počkat dlouhých šest let. Koncert napěchovaný politicky nekorektním humorem, odkazy k minulosti, lehkým cynismem a těžkým sarkasmem kapela rozjede v nečekaných aranžích a mohutném stylovém rozpětí od jazzu přes pop a funk až po elektronickou hudbu. Dan Bárta o desce říká, že „je odrzlá a experimentální… stručnější a tvrdší… neurotická“ a že je na ní „dost míst, ve kterých instrumentalistovo srdce zaplesá“. Kritici ji označují za nejlepší a nejsilnější písňovou kolekci kapely od 90. let, od dob Homo Fonkianz a Mein Kampfunk.

 

Deváté studiové album Eskalace dobra vzniklo jako vědomý protipól všudypřítomné eskalace násilí, od migrace přes Trumpa, Putina až po situaci v Sýrii a na Ukrajině. Hudebně nese jasný kapelní rukopis a punc profesionální produkce Romana Holého. Jejím výsledkem jsou krystalicky čisté skladby, kdy se nástroje a programming proplétají v symetrických hudebních křivkách, které v pravou chvíli dokáží porušit zaběhlá klišé.

Texty si berou na paškál nešvary postkomunistické společnosti a srší typicky jarovskou poetikou Oty Klempíře, Dana Bárty a Michaela Viktoříka. Je z nich cítit lehce idealizovaný návrat do minulosti a zjevné znepokojení současností. Kromě jedenácti kmenových skladeb obsahuje album tři bonusy: Právě jsem se pochcala, Hovno je tvůj strejc a Babylon. Desce razí cestu singl a videoklip Zhublas, volební mikrodrama ze společnosti vyvolených natočené v režii Zdeňka Suchého. Fyzický nosič skvěle doplňují ilustrace brněnského výtvarníka a hudebníka Aleše Čumy.

 

J.A.R. je nepřehlédnutelnou součástí domácí scény již 28 let. „Za tu dobu jsme vychlastali takovou  menší přehradu a vyhulili malej prales,“ říká Oto Klempíř. „Myslím, že důvod, proč to vydrželo, je, že jsme spolu nespali,“ dodává Michael Viktořík. Dnešní J.A.R. nefunguje jako klasická kapela, ale jako příležitostné setkání rapperů, jazzových hudebníků a producentů.

Jednotku Akademického Rapu (též Jaromír a Radomír) založili symbolicky 17. listopadu 1989 autor hudby Roman Holý a duo „akademických rapperů“ Oto Klempíř a Michael Viktořík. Od té doby vydali devět řadových alb. Od třetího alba Mein Kampfunk (1997) se stálým členem souboru stal Dan Bárta a do povědomí fanoušků kapely se navždy vryli hity Maksimig a Hnědojed. Od čtvrtého alba Nervák (2002) se definitivně ustaluje současná podoba kapely ve složení Holý, Viktořík, Klempíř, Bárta, Zbořil, Balzar, Chyška, Jelínek, Kaspar a Kop.

Zdroj: Sabina Coufalová Fléda

Komentáře