Sdílejte
Předseda vlády ČR. Foto: Vláda

Praha – Jedním z nesporných úspěchů naší vlády je nastartování hospodářského růstu a jeho stabilizace. Výsledky, kterých jsme v této oblasti dosáhli, potvrzují i tvrdá statistická data. Dnes zveřejnil Český statistický úřad srpnové údaje o vývoji průmyslu a stavebnictví a ta hovoří jasně: Česká ekonomika dál výrazně roste a také prognóza dalšího vývoje je více než optimistická.

Průmyslová produkce v srpnu meziročně vzrostla reálně o 5,8 %. Po očištění o sezonní vlivy činí nárůst v porovnání s předchozím měsícem dokonce 14,3 %.

Hodnota nových zakázek se meziročně zvýšila o 4,9 %. Na úspěších se nejvíce podílela energetika (růst o 14,1 %), ale o více než 5 procent rostla třeba i výroba motorových vozidel, jeden z klíčových segmentů české ekonomiky. Českým firmám rostou tržby, mohou si dovolit investovat do rozšiřování výroby, nabírají nové zaměstnance a co mě asi nejvíce těší – také je lépe platí. Počet zaměstnanců v podnicích s padesáti a více zaměstnanci v průmyslu se v srpnu 2017 meziročně zvýšil o 1,9 %. Průměrná hrubá měsíční nominální mzda těchto zaměstnanců v srpnu 2017 meziročně vzrostla o 7,5 % a činila 30 640 korun.

Pozitivní je, že se po letech stagnace podařilo oživit i stavební výrobu. V srpnu 2017 reálně meziročně vzrostla o 1,9 %. Stavební úřady vydaly meziročně o 4,7 % více stavebních povolení a orientační hodnota těchto povolení vzrostla o 40,3 %. Rovněž tento příznivý vývoj se promítá do příjmů zaměstnanců. Průměrná měsíční mzda ve stavebnictví meziročně vzrostla o 5,0 % a činila 34 129 Kč.

Růst mezd nepochybně pozitivně ovlivnil i tlak naší vlády jak na růst minimální mzdy, tak růst platů státních zaměstnanců, který zvyšuje tlak na výši mezd na trhu práce. Údaj o nárůstu nových zakázek o téměř pět procent ve vybraných odvětvích dává důvody předpokládat, že česká ekonomika poroste i dál, a že tudíž dál mohou růst i příjmy zaměstnanců.

Zdroj: Bohuslav Sobotka, předseda vlády ČR

Komentáře