25-letý cestovatel Tadeáš Šíma z Prachatic zahájil včera expedici „Na kole přes Afriku. Foto: archiv Tadeáš Šíma

Praha – Cestovatel Tadeáš Šíma dnes zahájil expedici „Na kole přes Afriku“. V noci z neděle na pondělí doplul se vší výbavou trajektem do marockého Tangeru a odtud se v pondělí 27.11.2017 vydává na cyklocestu podél západního pobřeží Afriky až do Kapského města v JAR. Za 7 až 10 měsíců by chtěl zdolat trasu dlouhou 14 tisíc kilometrů. Pojede na kole Apache Hawk A5 jen s několika cestovními brašnami. „Kolo je pro mě naprosto zásadní záležitost. Prošlo několika úpravami, abych mohl případné defekty zvládat sám i uprostřed pouště. Budeme teď doufám nerozlučnou dvojkou,“ říká sám Tadeáš Šíma.

Nadcházející expedice je Tadeášovým druhým pokusem o zdolání afrického kontinentu na kole. V září 2016 vyrazil hned po státnicích z rodných Prachatic až do Kapského města. „Byla to tvrdá zkušenost, co se ale určitě neztratí. V marockém Rabatu jsem si chtěl zařídit víza do Mauritánie a Senegalu a byl jsem donucen v tomto městě trávit víkend. Když jsem se jel v sobotu projet k oceánu, byl jsem přepaden a kolo mi ukradli. Cestu jsem pak musel předčasně ukončit už po 40 dnech,“ vzpomíná Tadeáš Šíma. Letos se ale do Barcelony vydal letecky.

Kolo, na kterém se cestovatel pokusí překonat Afriku, je ze standardní sportovní řady horských kol. „U kola byly kvůli jednoduššímu provedení vyměněny původní hydraulické brzdy za mechanické kotoučové a kolo bylo opatřeno odolnými nosiči,“ komentoval úpravy zástupce marketingu značky Apache Štěpán Pleskač. „Pořídil jsem si také pohodlnější řídítka a stojánek z násady od krumpáče, který bude víceúčelovým nástrojem,“ dodává Tadeáš Šíma. Systém brašen počínaje menší brašnou na řídítkách, přes dvě přední boční až po několik větších na zadní části kola, skýtá cestovateli asi 100 l úložného prostoru.

Z Tangeru až do Kapského města v Jihoafrické republice pojede cyklista podél západního pobřeží Afriky sám.

S klimatickými změnami počítá. Již na Sahaře bývají velmi chladné noci, kdy teplota klesá až k nule. „Mám s sebou péřový spacák, myslím, že to zvládnu,“ komentuje přípravy. Cesta je naplánována přes Západní Saharu do Mauritánie. Tam by měl nasednout na nejdelší nákladní vlak na světě, který vede z Nouadhibou k saharským povrchovým dolům na železnou rudu. Odtud se vydá do Dakaru, kde musí vyřídit většinu byrokracie spojené se získáním víz do dalších států. Jde o Gambii, Guineu, Mali, Burkina Faso, Ghanu, Togo, Benin, Nigérii, Kamerun a Gabon. „Rád bych se podíval do národních parků a poznal, jak tu lidé žijí. V Kongu chci navštívit Arthura Sniegona, který se v rámci neziskové organizace Save Elephants zabývá ochranou slonů afrických a bojem proti pytlákům,“ popisuje nesportovní program expedice cestovatel. Trasa dále povede na jih přes DR Kongo, Angolu, Namíbii až do JAR, kde v Kapském Městě svou výpravu zakončí. „Je možné, že itinerář expedice budu muset flexibilně pozměnit. Všechno se naplánovat nedá,“ uvažuje cyklista.

Připravit na cestu se Tadeáš snažil zodpovědně.

Vedle nezbytného základního nářadí a pár náhradních dílů na kolo obsahují jeho brašny třeba také lékárničku s antimalariky. Domlouvat se hodlá s místními obyvateli anglicky a francouzsky a kdyby to náhodou nešlo, tak i rukama nohama. Prý to funguje všude a Tadeáš si to už ověřil na cestách po Asii. Spát bude na stromě v hamace nebo ve stanu. Na místní faunu i floru se moc těší, ale budí v něm i respekt: „Co jsem si zjišťoval od cestovatelů, kteří mou cestu projeli například na motorce, tak budu rád, když vůbec nějakou faunu potkám. Před přírodou mám přirozený respekt. Něco neočekávaného se může přihodit vždy. Ale nejedu na cestu se špatnými úmysly, takže budu doufat, že když mne nějaké šelmy potkají, tak se pozdravíme a půjdeme si každý po svých,“ směje se Tadeáš. Na cestě pouští, pralesy a horami chce Tadeáš ujet od 80 do 120 kilometrů denně. „Budeme spolu s dalšími fanoušky Tadeášovu cestu sledovat a držet mu palce. Věříme, že ho naše kolo i v náročných podmínkách podrží. I pro Apache je Afrika v jednom tahu skutečnou zatěžkávací zkouškou,“ říká za Apache Bicycles Štěpán Pleskač.

25-letý cestovatel Tadeáš Šíma z Prachatic zahájil včera expedici „Na kole přes Afriku.“ Foto: archiv Tadeáš Šíma

O Tadeáši Šímovi:

Pětadvacetiletý Tadeáš Šíma z Prachatic je absolventem oboru plánování a řízení krizových situací ČVUT v Praze. Cestám za hranice ČR se aktivně věnuje od 17 let. Většinu tras zatím absolvoval autostopem. V roce 2012 Tadeáš Šíma zdolal nejvyšší sopku Asie Damávand (5610 m n. m.) v Iránu. V roce 2013 uskutečnil výpravu do střední Asie, konkrétně do Kyrgyzstánu a Tádžikistánu, kde s přáteli objevovali pohoří Ťan-Šan a Pamír. Následovaly výpravy autostopem do států Gruzie a Arménie, Turecko, Albánie a Kosovo. Připravovaná expedice Na kole přes Afriku je zatím jeho největší cestovatelskou výzvou.

O Apache Bicycles:

Apache Bicycles je česká značka jízdních kol s tradicí od roku 2001. Od roku 2008 se společnost intenzivně zabývá také výrobou elektrokol. Je obecně považována za průkopníky elektrocyklistiky v České republice. V současnosti je to zároveň největší výrobce elektrokol s vlastní montáží v ČR. V nabídce Apache Bicycles najdete horské, crossové nebo i dětské modely jízdních kol a elektrokol, včetně specialit, jako jsou skládací nebo dětská elektrokola. V rámci společenské odpovědnosti podporuje značka Apache Bicycles řadu charitativních projektů. Vlajkovou lodí mezi těmito projekty je Apache mění život, v rámci kterého se snaží lidi se zdravotním handicapem integrovat pomocí elektrokol do aktivního života.

ZAUJALO NÁS: Díky Chantal se dětem marodí lépe

Jana Kittová,
-jb, red.

Komentáře