Hromadná dopravní nehoda několika desítek vozidel na dálnici D1. Zdroj: HZS

AKTUÁLNĚ Z D1: Dálnice D1 u Jeníkova stojí. Záchranné složky intenzivně zprovozňují alespoň jeden pruh. Aktivována byla informační linka pro veřejnost. Situace na vysočinském úseku dálnice D1 je vážná, zatímco na Brno je s maximální opatrností dálnice průjezdná v jednom odklizeném pruhu, směr Praha dálnice stojí.

Optimistické odhady počítají s jejím zprůjezdněním jednoho pruhu až dnes kolem 21. hodiny, v případě osobních vozidel bude situace řešena do dvou hodin. Na 100. km byla za tímto účelem odstraněna svodidla a upravuje se sjezd.

Policie následně převede dopravu do protisměru.

Situaci komplikuje závažnost dopravních nehod na 99. km, kde do sebe ve směru na Prahu narazilo 10 nákladních a 3 osobní automobily, další hromadná nehoda v těsné blízkosti čítá 14 nákladních vozidel a 6 osobních aut.

Vozidla jsou zaklíněna a jejich odstranění předpokládá nasazení těžké speciální techniky, která už je na místě.

Aktivována byla informační linka pro veřejnost. Na telefonním čísle 950 270 176 budou poskytnuty informace o mimořádné události.

Zatímco tranzit Policie ČR drží na dálnici a neuvažuje o tom, že by tomu bylo v následujících několika hodinách jinak, objízdná trasa pro osobní automobily je stanovena a je už nyní využívána ve směru na Prahu přes Pávov – Jihlavu – Pelhřimov – Humpolec a dále směr Praha. Na 112. km tedy osobní automobily sjíždí z D1 a vrací se na ni na 90. km EXIT Humpolec.

Dálnice D1 se doprava důsledkem hromadné nehody zastavila, krátce před 12:30 hodin.

Aktuální stav k 16:30

  • Na čele hromadné nehody je přistavena humanitární pomoc Hasičského záchranného sboru Kraje Vysočina, k dispozici jsou deky a čaj
  • Krajská správa a údržba silnic Vysočina intenzivně udržuje silnici II/602, kudy je pro osobní vozidla vedena objízdná trasa
  • Z důvodu možného průjezdu složek IZS Kraje Vysočina jsou řidiči žádáni, aby nechali volný středový pruh

Profesionální odtahové služby prioritně řeší situaci na dálnici

Na místě zasahovala Zdravotnická záchranná služba Kraje Vysočina, převezeno k následnému ošetření v nemocnicích v Jihlavě a Pelhřimově bylo 10 osob převážně s lehčími zraněními
Krajské ředitelství Policie ČR má na dálnici maximální počet dopravních policistů pro rychlé zpracování dokumentace dopravních nehod, dále zajišťuje policisty i řízení dopravy na objízdných trasách.

Hasičský záchranný sbor Kraje Vysočina má v místě nehody nasadilo na místě nehody vyprošťovací techniku, na místě zasahuje speciální jednotka ZÚ HZS ČR a jednotka HZS SŽDC Havlíčkův Brod.

K řešení aktuální situace právě zasedá pracovní skupina Krizového štábu Kraje Vysočina. O situaci je informován hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek.

Jitka Svatošová, Kraj Vysočina
Petra Musilová, HZS Kraje Vysočina

-red.

Komentáře