Designlog.2017 se smyslem v jídle. Foto: Iwi Patkaniová

Praha – Pražský mezinárodní festival, který je největší ve střední Evropě. To je designblok. Devatenáctý ročník odstartoval ve čtvrtek 26. října na Výstavišti Praha Holešovice. Měl trvat až do pondělí 30. října, počasí však v neděli rozhodlo o předčasném ukončení. 

 

Na letošním designbloku 2017 jste mohli shlédnout práci rekordních tří stovek designerů a vizuálů, kteří reflektovali do svých instalací ústřední téma — JÍDLO. To se odrazilo ve všech výstavních prostorách a protínalo celou přehlídku. Už potřetí se designblok uskutečnil v pražských Holešovicích, kde novinky představili tuzemští i zahraniční designeři v oblasti nábytku, svítidel, bytových doplňků, módy nebo šperků.

Zapojilo se 10 zemí, které vnesly širokou rozmanitost do všech zmiňovaných oborů. Doprovodný program se nesl v podobě přednášek a moderovaných diskuzí, ve kterých se mohly ukázat hvězdy celé akce, jako byl například Richard Hutter, renomovaný holandský designér nebo třeba italský designér Patrick Rampelotto. Po celé Praze ale bylo v duchu designu otevřeno několik míst se stejným tématem.

Od roku 1999, kdy byl poprvé tento projekt založen a uskutečněn Janou Zielinski a Jiřím Mackem, kteří jsou řediteli pořádající agentury Profil Media, se udála řada změn. Ale také gradující popularita a prestiž. Do nedávné doby se zde objevovalo kolem 200 designerů, nyní počet sahá do tří stovek. Návštěvnost bývá také obrovská, přes 50 tisíc lidí zajímajících se o design a módu všech věkových kategorií.

A jak letošní ročník vypadal? Jídlo, ano.

Při vstupu do hlavní — střední haly jste si mohli připadat jako v cukrovém nebi. Ze stropu visely dortíčky, děti skákali na barevném kopečku z duhy a v zadní části se odehrávaly módní přehlídky, které dodávaly společně s doprovodnou hudbou celé atmosféře správný smyslný ráz. Z hlavní haly byla možnost jít si projít instalace, které byly ovládnuty se stejným tématem. Originalitu a tvořivost, o ty na designbloku nebyla nouze. Mezi davy bylo možné potkat nejen odborníky, kteří se přišli podívat se záměrem o byznys, podporu mladých designerů a podobně, ale také celebrity. Tamními uličkami se špitalo i o návštěvě Orlanda Blooma, který na nějaký čas žije v Praze.

Designblok Diploma Selection 2017

Pokud jste měli možnost navštívit sobotním program, od 13.30 byly hlavním bodem módní přehlídky, na které se představily oděvní a šperkařské díla finalistů mezinárodní soutěže, která nabízela tvorbu nejtalentovanějších diplomantů z Evropy. Do finálového výběru se dostalo 15 produktových designérů a 15 módních návrhářů. Ve 20.00 byla naplánovaná hlavní přehlídka Yanny Chervinské, o šperky se postarala češka Markéta Kratochvílová.

Vítězem byl projekt Syria 2087 Anny Banout z Polska, která ve svých objektech propojila příběhy ze Sýrie a z Marsu. Mezi módními kolekcemi zvítězila polská designérka Uta Sienkiewicz, která byla inspirována polskou aristokracií. Obě vítězky jsou studentkami Akademie výtvarných umění ve Varšavě. Z českých studentů uspěly také Lenka Vacková a Helena Patelisová se svými kolekcemi. ( zdroj: www.designblok.cz )

VERSO

V rámci celého designblogu jsme měli možnost vyzpovídat dvě dívky, kamarádky, které se na tento letošní ročník rozhodly postavit na vlastní nohy a vytvořit projekt speciálně pro Designblok.  Musely jsme předvést nějaký koncept, který jsme podávaly spolu s přihláškou. Potom jsme čekaly, jestli si nás vyberou. Vyšlo nám to, jsme tu.” Upozornily dívky, že organizároři si sami vybírají, kdo se na výstavišti může zúčastnit.

Dynamické DUO absolventek Fakulty umění a designu na UJEP v Ústí nad Labem vystavovalo instalaci projektu VERSO, obě výtvarnice Veronika Šindelářová a Soňa Dermeková se navzájem skvěle doplňují. “ Jsme spolužačky, byly jsme na DESIGNBLOKU několikrát vybrány a hrdě reprezentovaly naši školu, nyní jsme se rozhodly postavit na vlastní nohy. Řekly jsme si, že pokud bychom to nezkusily, později by nás to mrzelo. Projekt jsme vytvořily s podporou naší školy, je tu ale hodně lidí, kteří zastupují univerzitu. My jsme tu nově za sebe. ” Vysvětlovaly dvě usměvavé slečny.

VER-SO, Veronika a Soňa. Obě z nich mají svůj obor, ve kterém vystudovaly a nyní i pracují.

Veronika vlastní kolekci MUJ, která je transformací šperku do prostoru v podobě svítidel. Soňa má kolekci sklenic GLANC, které původně vznikly jako série více či méně funkčního skla určeného ke stolování. “ Nyní je projekt VERSO jen projektem, rády bychom si však založily vlastní firmu. Zatím to vypadá, že na designbloku máme úspěch. Lidé za námi chodí a různé se ptají, jsou to buď odborné otázky, které končí předáním naší vizitky nebo naopak laické, na které rády odpovídame také ” Vysvětlovaly. Obě kolekce se dají najít na sociálních sítích, společně s kontaktem na slečny.

Letošní událost si pochvalují nejen odbornícici, ale i široká veřejnost. Před výstavištěm u pokladem i ve velkém větru postávaly neustávající dlouhé fronty, které dokazovaly obrovský zájem. Velkou škodou je fakt, že se z původního plánu konání od 26.10. do 30.10. muselo sejít díky počasí, přesněji jeho následkům.

V neděli dne 29.10. se utrhla část střechy Výstaviště Praha Holešovice, odborníci vyhodnotili stav jako životu nebezpečný. Celý designblok byl tedy uzavřen po domluvě s organizátory. Smutně, avšak s úspěšným průběhem pro mnoha z účinkujících skončil letošní designblok 2017.

autor Iwi Patkaniowa

pro zpravyextra.cz

Komentáře