Zásahy hasičů spojené se silným větrem v ČR. ( Na snímku, zásah pražských hasičů) Autor: HZS PRAHA / Leoš Kučera

ČR – Karlovarský kraj a nejen ten ochromila vichřice
Hasiči zasahují na stovkách míst, odstraňují popadané stromy!

V nedělních ranních hodinách zasáhla celé území kraji silná vichřice, kdy vítr v nárazech dosahoval rychlosti 40 m/s.

Silný vítr způsobil velké množství událostí, které hasiči od ranních hodin řeší. Celou noc již na operačním středisku hasičů i na všech stanicích byly posíleny stavy sloužících hasičů, do pohotovosti byly dány také jednotky sborů dobrovolných hasičů. Po šesté hodině ráno začal dle předpovědi velmi silný vítr, který nejčastěji způsobil padání stromů na silnici, objekty či vozidla. V řadě případů spadlé stromy poškodily elektrické vedení, bez proudu je od rána řada domácností v kraji. Hasiči řešili i množství případů, kdy vítr poškodil střechy domů.

K 15:00 hodině hasiči evidují 264 událostí na celém území kraje. Hodně událostí je takzvaně zdvojených, to znamená, že jednotka hasičů v rámci jedné události zasahovala na více místech. Těchto míst je v rámci kraje několik stovek. V terénu je 40 jednotek požární ochrany.

Jednou z priorit hasičů je dodávka elektřiny do zařízení typu nemocnice. V kraji jsou zatím všechny zdravotnická zařízení funkční, jsou v kontaktu se štábem hasičů, v případě výpadku jsou hasiči připraveni tuto situaci řešit.

Byl vyhlášen III. stupeň požárních poplachu, z tohoto důvodu byl svolán krizový štáb kraje, který převzal koordinaci řešení mimořádných událostí na území kraje.

Tísňová linka hasičů stále přijímá další a další žádosti o pomoc, předpoklad je, že tento stav bude trvat minimálně do nedělního večera.

Největším problémem kraje je v současné chvíli nesjízdnost několika úseků silnic, především v horských oblastech, a rozsáhlé výpadky elektrické energie.

Zdroj: HZS Karlovarského kraje

Mapa Karlovarského kraje – aktuální zásahy a výjezdy hasičů v kraji. Zdroj: HZS KVK

Pražští hasiči zasahovali kvůli silnému větru u více než čtyř stovek případů.

Od nedělního rána 29.10.2017 do 17:00 hodiny zasahovali hasiči na území Prahy u více než 400 událostí spojených se silným větrem. Nejhorší situace byla v Praze kolem poledne, kdy vítr zesílil. V terénu byly prakticky všechny profesionální i dobrovolné jednotky. Operační středisko bylo značně přetížené. Ve většině případů se jednalo o popadané stromy, uvolněné plechy a poškozené střechy.

Ve střední části Průmyslového paláce strhl vítr střešní krytinu. Před příjezdem hasičů byl objekt evakuován, hasiči následně budovu zajistili a předali ostraze objektu. Celý areál pražského Výstaviště byl uzavřen.

V ulici V jezírkách došlo k pádu lešení na činžovním domě do ulice, kde bylo poškozeno několik osobních vozidel. Na Žižkově náměstí pak hasiči uvolnili poškozené plechy na střeše domu.

Vichřice v Česku zaměstnala i hasiče v hlavním městě. Autor: HZS PRAHA / Leoš Kučera

Zdroj: HZS hl. m. Praha


Vichřice zaměstnala hasiče ve Středočeském kraji

V průběhu dne 29. října zasáhl Středočeský kraj dle avízované předpovědi meteorologů silný vítr. První události zaznamenalo Krajské operační a informační středisko ve 2:41 na Praze východ. Následně bylo od půlnoci do sedmé hodiny ranní zaznamenáno celkem 33 zásahů z čehož 28 událostí, bylo technických pomocí ve spojitosti s poryvy větru.

Mezi sednou a osmou hodinou ranní byl zaznamenán nárůst zásahů, kdy operátoři KOPIS HZS Středočeského kraje odbavili 69 událostí, přičemž asi nejvážnější případ byl hlášen z Mnichova Hradiště, kde poryv větru odtrhl celou střechu na stadionu.

Z dalších zajímavých zásahů vybíráme třeba utrženou střechu na rozestavěné hasičské zbrojnici v obci Luštěnice, v Kladně Kročehlavech poryv větru poškodil střechu domu a v Jílovém u Prahy spadl strom na zaparkované vozidlo na zahradě.

Krátce před osmou hodinou byl vydán pokyn k zálohování KOPIS nad rámec 100% početního stavu, kdy na jednu směnu sloužilo 25 operátorů.

Mezi osmou a devátou hodinou zaznamenalo KOPIS 137 událostí kdy například v Lysé nad Labem spadl strom na balkon panelového domu, u obce Bohostice se utrhla plovoucí garáž s lodí a v obci Hovorčovice se utrhla střecha na třípatrové domě a následně se v jedné místnosti propadl i strop.

V čase mezi devátou a desátou hodinou bylo zaznamenáno enormní navýšení hovorů na tísňové lince, kdy během hodiny bylo zaznamenáno a odbaveno 201 událostí. Krátce před desátou hodinou byla cestou generálního ředitelství vyžádána spolupráce ZÚ Zbiroh, který byl nasazena na Kladensku a Rakovnicku.

V časovém rozmezí mezi desátou a jedenáctou hodinou evidují středočeští hasiči 92 událostí z nich třeba v Milovicích, byla utržena střecha na bytovém domě, v Kladně poryv větru vyvrátil autobusovou zastávku, v obci Oleško došlo k pádu čtyř stromů na rodinný dům a v obci Ledčice spadla část zdi na dvě osoby, které utrpěly zranění.

V období mezi jedenáctou a dvanáctou hodinou zasahovali hasiči u 108 událostí. Kdy například v obci Církvice spadla střecha domu na osobní vozidlo, v obci Stará Huť spadla střecha s komínem, v Sázavě spal strom na chatu. Celkem zaznamenali hasiči od půlnoci do dvanácté hodiny 634 událostí.

Mezi dvanáctou a čtrnáctou hodinou bylo zaznamenáno 150 událostí u kterých zasahovali jak profesionální, podnikový, tak dobrovolní hasiči. Všech 32 stanic profesionálních hasičů zasahovalo na celém území Středočeského kraje, přičemž jim pomáhalo 12 jednotek dobrovolných hasičů kategorie JPO II, 134 jednotek kategorie JPO III a 65 jednotek kategorie JPO V. Zároveň na území zasahovalo také pět jednotek podnikových hasičů.

Nejvíce zasaženým okresem byla Praha východ, následovalo Kladno a Mladá Boleslav. Vzhledem k tomu, že operační středisko i nadále nabírá další události, bude se statistika postupně doplňována. K patnácté hodině řeší hasiči zhruba 400 událostí, přičemž od půlnoci evidují hasiči ve Středočeském kraji kolem osmi set událostí.

Zdroj: HZS Středočeského kraje


Hasiči zasahují v Královéhradeckém kraji v souvislosti se silným větrem

Informace o činnosti hasičů budou průběžně aktualizovány.

V neděli 29.10. po sedmé hodině ranní začali hasiči v Královéhradeckém kraji řešit první události v souvislosti s extrémně silným větrem, který je očekáván během dne na území celé České republiky. První výjezdy měly jednotky na Trutnovsku a Jičínsku, kdy likvidovaly a odstraňovaly stromy a větve spadlé na pozemní komunikace.

Profesionální i dobrovolní hasiči v Královéhradeckém kraji jsou připravení v maximálních možných počtech, personálně posílena byla také směna operátorů na tísňové lince 112 na Krajském operačním a informačním středisku hasičů, tak aby bylo možné vyhovět všem volajícím oznamovatelům i v nestandardních podmínkách.

Hasiči se přidávají k doporučením Českého hydrometeorologického ústavu, která souvisejí se zhoršeným počasím. Lidé by měli omezit pohyb venku a jízdy autem, neměli by chodit do lesa. Neměli by se ani zdržovat v okolí starších budov, kde hrozí stržení střešní krytiny, ale ani v blízkosti větších stromů či sloupů elektrického vedení. Nejprudší nárazy větru je podle meteorologů lepší přečkat v uzavřených prostorách.

Informace o činnosti jednotek hasičů budeme v průběhu dnešního dne pravidelně aktualizovat formou tiskové zprávy a na internetových stránkách Královéhradeckých hasičů v 11:00 hodin, 14:00 hodin a 18:00 hodin a dále dle aktuální situace.

Aktualizace 29.10., 11:00 hodin:

Od půl osmé do jedenácté hodiny dopoledne řešili hasiči po celém Královéhradeckém kraji více než sto padesát událostí. Převažující činností hasičů je odstraňování a likvidace spadlých stromů a větví. Bohužel již ovšem došlo i tragické události, kdy ve Valdickém předměstí v Jičíně spadl na staršího muže procházejícího po chodníku vzrostlý modřín a na místě ho usmrtil. Hasiči z Jičína na místě asistovali při likvidaci následků nehody.

Řadu zásahů měli hasiči v Hradci Králové a okolí. Na Slezském Předměstí v Hradci Králové například spadl strom do kolejiště v blízkosti místního nádraží. V ulici K Sokolovně strom dočasně znemožnil průjezd městské hromadné dopravy. Na Slezském předměstí poškodil strom zaparkovaná osobní auta, při události nebyl nikdo zraněn. V Třebechovicích pod Orebem shodil vítr dva vzrostlé stromy a třetí strom hrozil pádem na rodinný dům. Na místě zasahovala místní jednotka sboru dobrovolných hasičů.

Na Trutnovsku měli hasiči také již od rána plné ruce práce. Ve Vrchlabí v Jihoslovanské ulici vítr poničil střechu a střešní okno, podobné škody napáchal také na střechách domů v Arnultovicích a Radvancích.

Na Jičínsku kromě výše uvedené tragické události vyvracel vítr stromy například ve Staré Pace, kde kmen spadl do drátů elektrického vedení a hasiči na místě spolupracovali s energetiky. V Ostroměři na Jičínsku spadl strom do kolejiště, následně do něj najel osobní vlak. V době nehody v něm cestovali dva cestující, kteří vyvázli bez zranění. Zranění u této události ovšem utrpěl jeden ze zasahujících dobrovolných hasičů, když na něj spadla uvolněná větev. Hasič byl letecky transportován do Fakultní nemocnice v Hradci Králové. Silnice mezi Hradcem Králové a Jičínem byla v místě události dočasně zcela neprůjezdná.

Na Rychnovsku také strom spadl do kolejiště a to poblíž Zdobnice. Hasiči strom odstranili a provoz na trati byl brzy obnoven. V obci Záměl místní jednotky hasičů odstraňovaly několik popadaných stromů.

Na Náchodsku krátce po půl deváté ráno spadl vzrostlý strom na rodinný dům a elektrické vedení v Rožmitálu.

Další desítky událostí řešili hasiči na pozemních komunikacích v obcích i ve volné přírodě po celém kraji.

Aktualizace 29.10., 14:00 hodin:

Od nedělního rána do druhé hodiny odpolední řešili profesionální a dobrovolní hasiči v Královéhradeckém kraji už více než čtyři stovky událostí v souvislosti s přetrvávajícím silným větrem. Nejčastěji odstraňují popadané stromy, větve nebo zabezpečují poškozené střechy. Hasiči jsou na takovéto mimořádné události připraveni a řádně školeni, procházejí mimo jiné například speciálním výcvikem pro práci s motorovou pilou a práci ve výškách.

V současné době (14:00 hodin) hasiči na území Královéhradeckého kraje aktuálně zasahují u dalších asi sto čtyřiceti událostí. Operátoři tísňové linky 112 na Krajském operačním a informačním středisku nabírají i několik oznámení během jediné minuty. Už teď je tedy zřejmé, že očekávaná vichřice za sebou po poslední říjnové neděli zanechá velké materiální škody. Po tragické dopolední události v Jičíně, kdy pod spadlým stromem zemřel starší muž, se všechny odpolední události obešli naštěstí zatím bez zranění.

Vítr ničil v odpoledních hodinách nejenom stromy, ale také střechy a konstrukce domů. Ve Zborovské ulici v Rychnově vichřice poškodila střechu na místní škole, poničena byla dále například plechová střecha na jednom z domů na Masarykově náměstí v Solnici také na Rychnovsku nebo na škole Boženy Němcové v Jaroměři. Uvolněné plechy ze střechy hrozily pádem na terminálu městské hromadné dopravy v Hradci Králové a nebo také na místní tělocvičně v Novém Městě nad Metují na Náchodsku. V Doudlebách na Rychnovsku spadl strom na místní rekreační objekt a poničil ho. Ve všech případech se hasiči snažili zajistit poškozené konstrukce proti dalšímu poškození a likvidovali vzniklé škody.

Vítr nešetřil ani dopravní značení a billboardy, k jejichž poškození došlo na mnoha místech podél silnic i ve městech, jako například na Rašínově třídě v Hradci Králové.

Hasiči zasahují v maximálních možných počtech a pro případ potřeby jsou připravené i další zálohy, personálně posílena byla také směna operátorů na tísňové lince 112, tak aby bylo možné vyhovět všem volajícím oznamovatelům i v nestandardních podmínkách.

Aktualizace 29.10., 18:00 hodin:

Od sedmé hodiny ranní do šesté hodiny večerní řešili profesionální a dobrovolní hasiči v Královéhradeckém kraji více než pět set událostí, převážně souvisejících s extrémním větrem. Situace se na Královéhradecku uklidnila až po páté hodině odpolední, kdy se hasiči po náročné směně začali vracet na své požární stanice. Na Krajském operačním a informačním středisku hasičů se jednalo o nejvyšší četnost nabíraných událostí v průběhu jednoho dne za posledních několik let.

Operátoři tísňové linky 112 řešili až několik oznámení během jediné minuty a tato činnost plně zaměstnala na celý den deset operátorů, operačních techniků a operačních důstojníků.

Hasiči ještě v odpoledních hodinách zasahovali například u utržené střechy na rodinném domě v Sekeřicích na Jičínsku, likvidovali strom, který spadl na chatu a strhl kus střechy a komín v Bělči nad Orlicí, nebo odstraňovali vyvrácený strom, který skončil na střeše školy v Hradci Králové – Kuklenách.

Na mnoha místech spadlé stromy omezily provoz na pozemních komunikacích, například na křižovatce u Zdobnice na Rychnovsku. Stromy opět padaly také na železniční tratě, u Heřmanic nedaleko Nové Paky na Jičínsku musel před takovým stromem zastavit projíždějící vlak a vyčkat na jeho odstranění. Nejenom v těchto případech profesionální i dobrovolní hasiči poskytli pomoc a významně tak přispěli k likvidaci a eliminaci škod způsobených touto neobvyklou klimatickou situací.

Autor:  mjr. Mgr. Ondřej Sezima, HZS Královéhradecký kraji


Extrémně silný vítr zasáhl i Pardubický kraj –
Výjezdy při letošní vichřici již překonaly počet zásahů při orkánu Kyril před deseti lety.

Hasiči v Pardubickém kraji odstraňují následky silné vichřice během neděle 29. října 2017. Od neděle 0.00 hodin do 19 hodin zasahovali již celkem u 472 událostí v souvislosti s větrem.

V počtu událostí již hasiči překonali i počet výjezdů, které likvidovaly jednotky hasičů 18. ledna 2007 při orkánu Kyril. Před 10 lety jsme zaznamenali na 350 výjezdů.

Nebezpečný vítr strhával střešní krytinu například na potravinářské škole na Sukově třídě v Pardubicích, na restauraci Taxis Pardubice, z objektu v ulici Jiřího z Poděbrad ve Vysokém Mýtě, v Pomezí, v Žižkově ulici v Ústí nad Orlicí, z rodinného domu ve Šmeralově ulici ve Slatiňanech. Vítr vzal střechu ze zemědělské školy v Dolní Rovni, hasiči odstraňovali spadlou střechu také v Horce, v Rosicích v Duškově ulici, na Mateřské škole v Orli, z domu v ulici Na Vrtálně v Pardubicích, na domu ve Smetanově ulici v Ústí nad Orlicí, na budově charity ve Svitavách. Hasiči museli zabezpečit poškozenou střechu v Žamberku v Severní ulici, uvolněné plechy v Čapkovské ulici ve Vysokém Mýtě, v Josefské ulici v Holicích, v Soudní i Poděbradově ulici v Chrudimi. Hasiči zajišťovali i satelit, který hrozil pádem v Gagarinově ulici v Pardubicích. Nebezpečně utrženou střechu zajišťovali hasiči také na Třídě Míru na budově Mc Donaldu, střechu hrozící pádem v ulici Třešňová v Chocni, ve Školní ulici v Moravské Třebové, v Lánech na Důlku, Na Slunečné v České Třebové i na náměstí T.G. M v Holicích. Utrženou střechu hasiči zajišťovali také na objektu v Hlinsku v ulici Krátká.

Jediný zásah, který hasiči nebyli schopni v neděli uskutečnit pro obrovský vítr, byl v Chrudimi, kde nedaleko obchodního řetězce Lidl se nachází silo, ze kterého se trhala plechová střecha. Hasiči se do výšky zhruba 30 metrů nebyli schopni dostat. I kdyby se tam dostali, odfouklo by je to i s obrovskými pláty střešní krytiny. V silném větru není možné ani ukotvit výškovou techniku. Proto ve spolupráci s policisty uzavřeli všechny okolní silnice i kruhový objezd a prostor byl ohraničen páskou tak, aby do něho nikdo nevcházel.  Doprava tak musela být odkláněna.

Vítr lámal větve stromů nebo vyvracel stromy s mělkými kořeny. Stromy padaly na komunikace, střechy objektů, ale i na dráty elektrického vedení.

Motorové pily hasičů se od ranních hodin nezastavily. V terénu jsou desítky jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů, které se nestačí vracet ani na stanice – přejíždějí od jednoho zásahu k dalším událostem.

Na operačním středisku hasičů je posílena služba, v pohotovosti jsou i další operátoři. Operační důstojník musí vyhodnocovat, kam jednotky přednostně pošle, aby byly například průjezdné silnice I. třídy, aby nebylo ohroženo obyvatelstvo atd.

Výjezdy podle okresů:

Chrudim 137

Ústí nad Orlicí 124

Pardubice 120

Svitavy 91

Hasiči v neděli ale neodstraňovali jen následky vichřice, vyjížděli i k dopravním nehodám (Chrudim), zachraňovali osoby uvízlé ve výtahu (Pardubice) i měřili koncentrace plynu v pečovatelském domě (Chrudim), zatopený podchod v Nasavrkách, požár porostu v Heřmanově Městci i odčerpávali vodu ve sklepě v Jedlové.

Operační středisko v Pardubicích, ale i v celé České republice, kde jsou odbavovány tísňové hovory, jsou velmi přetížená. Žádáme, pokud se nejedná o bezprostřední ohrožení života, zdraví nebo majetku, aby byli lidé trpěliví, zbytečně operátory nezatěžovali, pomoci se jim dostane, ale až s určitou časovou prodlevou.

Dále žádáme řidiče, aby pokud možno nevyjížděli na silnice. Situace je velmi nepřehledná, na mnoha místech jsou silnice neprůjezdné kvůli popadaným stromům a větvím. Svou ohleduplností usnadníte práci i stovkám hasičů, kteří jsou právě v terénu nebo na místo zásahu přijíždějí.

Ještě upozorňujeme, že při silném větru se často stává, že vypadává signál jednotlivým mobilním operátorům. Pokud se ocitnete bez signálu a potřebujete se dovolat na linku 112. Vyndejte ze svého mobilního telefonu SIM kartu a pak volte číslo 112. Na linku 112 se totiž lze dovolat i bez SIM karty.

Vichřice v Pardubickém kraji ničila majetek! Autor: HZS Pardubického kraje

Autor: Vendula Horáková, tisková mluvčí HZS PaK


Vysočinští hasiči jsou stále v terénu, od rána řešili a řeší stovky událostí

Čas vydání: 18:00 hodin – kraj Vysočina (Aktualizováno).

V plném nasazení jsou již 12 hodin hasiči na Vysočině. Právě před 12 hodinami jsme na linkách tísňového volání začali přijímat první oznámení o událostech v souvislosti s počasím. Aktuálně evidujeme více než 500 událostí. Konečné číslo výjezdů hasičů v kraji se dá jen těžko odhadnout. Hasiči totiž v rámci jedné události zasahovali i na několika místech. Lze ale s jistotou říci, že tento den je za posledních pár let jedním z nejnáročnějším pro hasiče na Vysočině. Po celý den byly a stále jsou v terénu stovky hasičů.

Prioritně hasiči řeší události, které nesnesou odkladu – tedy události, při kterých je  bezprostředně ohrožen lidský život, zdraví nebo majetek.

Vichřice řádila i na Jihlavsku a v celém kraji – zásahy hasičů. Foto: JSDH Benetice

Velká vytíženost je i operátorů na tísňových linkách. Neustále přijímají další a další hlášení o popadaných stromech.

V plném nasazení budou vysočinští hasiči i zítra!

Autor: Kpt. Ing. Bc. Petra Musilová – tisková mluvčí HZS


Moravskoslezský kraj –  zásahy hasičů

Silný vítr, který se přehnal Českou republikou, zaměstnal i hasiče v Moravskoslezském kraji. Od půlnoci do 17:00 řešili více než 350 událostí, dalších 100 mají ještě před sebou a jednotky k nim budou postupně přejíždět.

VIDEO: Zásahy hasičů v Moravskoslezském kraji

První ze zásahů přebrali operátoři krátce před nedělní půlnocí. Až do rána bylo podobných zásahů pouze deset, v průběhu dopoledne pak začal počet volání na tísňovou linku prudce stoupat. Krajské operační a informační středisko v Ostravě rovněž kvůli velkému vytížení ostatních krajů přebíralo některé tísňové hovory ze všech částí republiky.

Počet operátorů byl oproti standardnímu “mírovému” stavu navýšen, další dva pak byli připraveni v pohotovosti. Zásahové jednotky jsme nijak neposilovali, naše početní stavy jsou v rámci všech stanic v kraji dostatečné na dodržení plánu plošného pokrytí. Ve velkém jsme do zásahů zapojili dobrovolné jednotky, především ty s územní působností, které mohou zasahovat i mimo katastr svého zřizovatele.

Skladba zásahů se po celý den držela stejná – drtivá většina připadala na odstraňování padlých stromů, především z komunikací, občas z drátů elektrického vedení. V několika případech stromy poškodily zaparkovaná vozidla. V menší míře nás pak zaměstnávalo upevňování uvolněných či poničených střešních konstrukcí.

Meteorologická výstraha platí do dnešních 19:00. Předpokládáme, že hasiči budou následky odstraňovat i během noci a zítřejšího dne. Nemám informaci o tom, že by byl v průběhu dne při zásazích někdo zraněn.

Zdroj: HZS Moravskoslezského kraje


Extrémní počet výjezdů hlásí Jižní Morava!

Evidujeme extrémní počet výjezdů jednotek k událostem souvisejícím se silným větrem v celém Jihomoravském kraji.
Aktuální počty událostí a fotografie najdete na našem Facebooku. Vzhledem k množství událostí a vytíženosti operačního střediska není možné zveřejňovat jednotlivé zásahy v sekci „Výjezdy“.
Počet výjezdů v souvislosti se silným větrem se začal navyšovat před devátou hodinou ráno.

Od té doby se naše jednotky a jednotky SDH nezastavily a přejíždějí od jedné události k druhé. Jde o extrémní nasazení jednotek, což je fyzicky velmi náročné.

Jde také o perný den pro příslušníky našeho operačního střediska.

Autor: Jaroslav Mikoška, tiskový mluvčí HZS JmK


Hasiči v Libereckém kraji – zásahy a události. Aktuálně, Liberecký kraj

Během dnešního dopoledne zaznamenali hasiči v Libereckém kraji 280 událostí. 150 událostí je nyní v řešení. Ze statistik vyplývá, že vítr se žene napříč celým Libereckým krajem a průměrně vyjížděli hasiči z každého okresu prozatím 70×. Mimořádně vysoký je počet technických výjezdů. Hasiči s motorovými pilami jsou na nohou od brzkých ranních hodin nepřetržitě. Extrémně silný vítr nevydržela řada stromů a zatarasila komunikace. Devadesát procent zásahů tak směřuje k odstraňování spadlých stromů a větví.

V důsledku silného větru jsou v neděli od rána bez elektřiny stovky domácností. V obci Nouzov na Semilsku poryv větru skolil betonový sloup el. vedení, který zablokoval silnici. V Železném Brodě spadlý strom přetrhal dráty, které pak za stálého jiskření ohrožovali obyvatele čtvrti Tepeře. Problémy s překážkami na elektrickém vedení hlásí i Smržovka, Liberec – Kateřinky, Lomnice nad Popelkou a menší obce v okolí České Lípy.

Vlivem povětrnostních podmínek jsou hasiči také často voláni k poškozeným střechám, kdy vítr odnese část střešní krytiny a oplechování. Tato situace je velice nebezpečná, protože utržené části střešních krytin mohou ohrozit zdraví lidí, kteří se pohybují venku. Vznikají také škody na majetku. V České Lípě na Smetanově nábřeží popadaly plechy ze střechy budovy šaten Základní Školy na osobní automobily parkující poblíž. Na jedné z budov Krajské nemocnice Liberec se uvolnilo oplechování a části střechy ohrožovali kolemjdoucí. Zasahovali zde tři jednotky hasičů.

Hlášeny máme i spadlé stromy na železničních tratích. Omezení trvá např. na trati 039 – Horní Rosnice, v Poniklé či v Kryštofově údolí.

Kvůli srážkám, které zasáhly kraj v průběhu noci a rána dosáhla Jizera v Železném Brodě 2. stupně povodňové aktivity. A na měřící stanici Jesenný na řece Kamenici byl dosažen 3. stupeň. Situaci monitoruje povodňová komise. Hasiči jsou připraveni řešit i události spojené se zvedající se hladinou vodních toků v kraji. Ovšem během dopoledne pomáhali „pouze“ u několika případů, kdy odčerpali vodu ze sklepa.

I přes extrémní silný vítr a nepřízeň počasí nebyl nikdo zraněn.

Zdroj: HZS Libereckého kraje

Aktuálně, připravujeme další souhrnné informace spojené s Orkánem, který dnes (29.10.) zasáhl Česko. Redakce*

PSALI JSME – UDÁLOSTI SPOJENÉ SE SILNÝM VĚTREM:

Hasiči zasahují v celém Královéhradeckém kraji v souvislosti se silným větrem

Velmi silný vítr burcuje celou Republiku. Informace od hasičů

Vichřice na severu Čech: hasiči mají plné ruce práce, lidé poničený majetek!

Vichřice aktuálně v Karlovarském kraji – zásahy hasičů

Vichřice aktuálně v Olomouckém kraji – VÝSTRAHA EXTRÉMNĚ SILNÝ VÍTR!

Aktuální situace v Královéhradeckém kraji spojená se silným větrem a zásahy hasičů

ČEZ Distribuce vyhlašuje k 10.30 kalamitní stav pro kraj Vysočina

Soupis krajů kde jsou poruchy na el. vedení největší

-redakce,
ZprávyExtra.cz*

Komentáře