V Ostravě se konají XXV. Dostálovy dny. Foto: ZZS Moravskoslezského kraje

Ostrava – V úterý 23. října započal pětadvacátý ročník odborného kongresu Dostálovy dny. Tato prestižní vzdělávací akce je zaměřena na problematiku urgentní medicíny. Stejně, jako v minulých letech probíhá v Ostravě a také letos ji hostí Clarion Congress Hotel. Celostátní konferenci pořádá Česká lékařská společností J. E. Purkyně, Společnost urgentní medicíny a medicíny katastrof, a to ve spolupráci s Moravskoslezskou záchrannou službou. Účastníky jsou především lékaři záchranných služeb a urgentních příjmů nemocnic, stejně jako zdravotničtí záchranáři. Konference se účastní také medici, studenti lékařských fakult. 

O události informoval redakci serveru #zpravyextra.cz, krajský mluvčí moravskoslezské záchranky Lukáš Humpl.

Během čtvrt století konání Dostálových dnů bylo již prezentováno více, než 800 přednášek a celkový počet účastníků v rámci konaných konferencí dosahuje 9000 osob.

Pro odborníky z oblasti přednemocniční neodkladné péče znamenají Dostálovy dny možnost dozvědět se novinky v oboru, přinášejí však i vzájemnou výměnu zkušeností a nezbytnou odbornou diskusi. Kongres nabízí řadu velmi důležitých témat. „Mezi ně patří například přednášky týkající se péče o pacienta s vážnými úrazy, příspěvky o dětských pacientech, práci v prostředí urgentních příjmů, ale také otázky efektivního využití letecké záchranné služby, zkušeností s podáváním krevních transfúzí v přednemocniční neodkladné péči, a řada dalších. Součástí programu jsou rovněž odborné workshopy a posterová sekce. V rámci kongresu ale probíhají také pracovní jednání Odborné společnosti urgentní medicíny, sekce medicíny katastrof, a další aktivity,“ upřesnil Humpl.

V rámci konference si účastníci připomínají několik výročí:

  • 30let odborné společnosti Urgentní medicíny a medicíny katastrof
  • 20let oboru Urgentní medicína
  • 20let časopisu Urgentní medicína.

Dostálovy dny jsou již tradičně místem slavnostního předání Ceny Asociace ZZS za rok 2018, která je udělována pracovníkům z jednotlivých krajů. Ocenění za Moravskoslezský kraj převzal letos Mgr. Petr Jaššo, MBA. Tento zdravotnický záchranář je vedoucím Vzdělávacího a výcvikového střediska a velikou měrou se zasloužil o rozvoj odborného vzdělávání v rámci organizace. Stojí také za vznikem Týmu pro specializované činnosti. Na cenu byl nominován za výjimečný přínos pro Zdravotnickou záchrannou službu Moravskoslezského kraje,“ doplnil mluvčí záchranné služby.

Program kongresu, který letos navštívily čtyři stovky účastníků, vyvrcholí ve čtvrtečních (25. října) odpoledních hodinách.

-jb, (red.)

BEZ KOMENTÁŘE