Fyzikální olympiáda - ilustrační foto / grafika. Zdroj: PixaBay/CC0 Creative Commons

Jablonec nad Nisou – Na čtyři dny se od 27. února do 2. března stane nejchytřejším městem republiky Jablonec nad Nisou.  O medaile z 59. ročníku Fyzikální olympiády tu totiž zabojuje padesát nejnadanějších středoškoláků. Žhavým želízkem v ohni pro Liberecký kraj bude účastník z Gymnázia F. X. Šaldy v Liberci. Ze sousedního Ústeckého kraje pak přijedou dva soutěžící, jeden z Gymnázia v ulici Čs. Dobrovolců v Teplicích a druhý z Gymnázia na Komenského náměstí v Děčíně.

Kromě náročných úloh, s jejichž řešením by měla práci i řada učitelů, čeká mladé fyziky i bohatý doprovodný program. Například ukázka foukání skla, několik exkurzí (Jablotron, vědecký park IQ Landia, laboratoře Technické univerzity Liberec) i možnost sportovního vyžití. Hlavní náplní ale samozřejmě zůstává fyzika. Zatímco teoretické příklady budou účastníci počítat v prostorách Gymnázia Dr. Antona Randy v Jablonci, na experimentální část se přesunou do Technické univerzity v Liberci. Vítězové kromě věcných a finančních cen dostanou v červenci možnost reprezentovat Českou republiku na Mezinárodní fyzikální olympiádě v Lisabonu.

Čeští studenti na mezinárodním poli pokaždé bodují, například vloni z Indonésie dovezli tři bronzové medaile. „Pravidelně se prosazují velmi talentovaní fyzikové už ve velmi mladém věku. Dříve byli mezi nejlepšími takřka výhradně maturanti, dnes je poměrně obvyklé, že na nejvyšší příčky útočí studenti o rok či dva mladší. Má to tu výhodu, že se jim můžeme systematicky věnovat po výrazně delší dobu a rozvíjet jejich talent,“ říká předseda Ústřední komise Fyzikální olympiády Jan Kříž z přírodovědecké fakulty Univerzity Hradec Králové.

Skupina ČEZ prvním třem soutěžícím závěrečného kola věnuje šek v hodnotě 10 000 korun na pomůcky pro studium v některém z technických oborů.

Školy, jejichž žáci se účastní olympiád, zároveň mohou soutěžit o příspěvek 200 000 korun na Oranžovou učebnu pro matematiku či fyziku, který věnuje Nadace ČEZ.

Fyzikální olympiády mají v Česku tradici. V roce 1959 přišel s jejich myšlenkou prof. Rostislav Košťál z VÚT v Brně. O osm let později stál společně s kolegy z Polska a Maďarska rovněž u založení Mezinárodní fyzikální olympiády.

Ota Schnepp,
mluvčí Skupiny ČEZ pro severní a střední Čechy
(redakce) *

Komentáře