Horská služba, Letecká záchranná služba a pozemní posádky záchranné služby při záchranné akce zraněného lyžaře na sjezdovce. Ilustrační foto. Autor: archiv ZZS Královéhradeckého kraje / Ivo Novák

Hradecko – Narůstající počet zraněných návštěvníků hor musí ošetřovat zdravotničtí záchranáři v Královéhradeckém kraji. Přitom s velkým množstvím lidí na sjezdovkách a vysokou rychlostí jízdy na lyžích nebo snowboardu roste také závažnost úrazů. Nebezpečné jsou zejména srážky s pevnou překážkou nebo mezi lyžaři navzájem. Informoval o tom redakci serveru ZprávyExtra.cz krajský mluvčí Královéhradecké záchranky Ivo Novák.

Například včera musely ve Špindlerově Mlýně zasahovat posádky Rychlé zdravotnické pomoci z Vrchlabí a Letecké záchranné služby z Hradec Králové.

Dopoledne se tam totiž ve vysoké rychlosti srazili dva lyžaři. Zatímco 28letý muž s poraněním břicha byl po ošetření transportován do vrchlabské nemocnice, 59letá žena skončila na královéhradeckém urgentním příjmu, kam ji transportoval vrtulník. Zraněná utrpěla poranění pánve. Oba lyžaři byli při vědomí a se záchranáři komunikovali,“ uvedl Ivo Novák.


ZAUJALO NÁS: Jak vybrat kvalitní sedací soupravu z nábytku Kolina?


Stranou nezůstaly ani Orlické Hory. Další srážku, tentokrát mladé lyžařky a snowboardistky museli totiž řešit letečtí záchranáři dnes dopoledne v Říčkách.

Záchranná služba – Ambulance, ilustrační foto. Autor: archiv ZZS MsK

Primární ošetření zraněné 15leté lyžařce  poskytla záchranářská posádka ze základny v Rychnově nad Kněžnou, která se v oblasti náhodou pohybovala v souvislosti s jiným úrazem snowboardistky. Zasahující lékař po vyšetření mladé lyžařky pojal podezření na poranění hrudníku a páteře. Proto byla dívka imobilizována ve speciálních transportních prostředcích a letecky transportována na Oddělení urgentní medicíny do královéhradecké Fakultní nemocnice,“ sdělil redakci Ivo Novák a upřesnil, že i ona byla po celou dobu ošetřování při vědomí. Snowboardistka vyvázla ze střetu bez zranění. Závažnějším zraněním účastníků obou incidentů zřejmě zabránily ochranné prostředky, především přilba.


ČTĚTE TAKÉ: Automobil v Ostravě srazil chodce, ten v nemocnici zemřel. Nehodu vyšetřují kriminalisté


Zatím poslední vážný „horský“ úraz řešili záchranáři opět ve Špindlerově Mlýně dnes, těsně po patnácté hodině.

Tříletý chlapec při jízdě na saních narazil do ochranné sítě tak nešťastně, že si vážně poranil dolní končetinu. Po primárním ošetření byl malý pacient vrtulníkem transportován do nemocnice v Hradci Králové,“ doplnil k události mluvčí záchranářů.

Ve všech případech spolupracovali záchranáři s Horskou službou, která se o zraněné postarala před jejich příjezdem.

-jb, (red.)

BEZ KOMENTÁŘE