České Budějovice – Velmi dramatické bylo ohlášení na tísňovou linku, které krátce po 13. hodině odpolední, ve středu 4. dubna oznámilo požár stánku stojícího před vchodem do hypermarketu Tesco v Českých Budějovicích. K požáru vyjely v 13:25 hodin nejprve osádky dvou cisteren profesionálních hasičů ze stanice České Budějovice. Informovala o tom dnes krajská mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů.

Vzhledem k tomu, že na tísňovou linku následovaly zprávy o rozšíření požáru na hypermarket, vyhlásil řídící důstojník hasičů Jihočeského kraje, druhý stupeň požárního poplachu.

K Tescu byli proto následně vysláni dobrovolní hasiči obcí Hrdějovice a Hluboká nad Vltavou, z českobudějovické stanice byly povolány velkoobjemová cisterna a automobilová plošina.

Mezitím prvotní průzkum na místě události potvrdil původní ohlášení, a to že hoří stánek s občerstvením stojící u hlavního vchodu do hypermarketu.

Stánek hořel v plném rozsahu. Požár se pak dále šířil i na atiku hypermarketu a jeho obvodový plášť. Plášť vyrobený z materiálu s požární odolností zastavil šíření požáru dovnitř hypermarketu.

Hasiči ihned zahájili hasební práce a zároveň prověřili, že v Tescu nikdo není. Všichni, kdo byli uvnitř, se stihli samoevakuovat ještě před příjezdem hasičů. Nemáme hlášené žádné zraněné osoby,“ sdělila mluvčí hasičů Vendula Matějů.

Již krátce po půl druhé velitel zásahu nahlásil lokalizaci požáru, tzn. že požár byl pod kontrolou zasahujících jednotek, které se na požářiště dostavily v dostatečném množství pro zvládnutí požáru.

Následovalo dohašování, které spočívalo v rozebírání konstrukcí shořelého stánku a v průzkumu termokamerou. Hasiči prověřovali možná skytá ohniska požáru jak ve stánku, tak i na atice a plášti hypermarketu.

VIDEO: Amatérské záběry požáru stánku u obchodního domu TESCO v Č. Budějovicích

 

Vyšetřovatel HZS stanovil předběžně škodu na shořelém stánku na 1 500 000,–, na plášti Tesca na 500 000,–.

Příčinou vzniku požáru je pravděpodobně technická závada na některém spotřebiči uvnitř stánku. Hasiči a policisté budou samozřejmě pověřovat i případnou nebalost,“ doplnila k události mluvčí hasičů.


ČTĚTE TAKÉ: Čtyři lidé se zranili při nehodě osobního vozidla na Opavsku, zasahovat musel i vrtulník letecké záchranky


-sim, (red.)

BEZ KOMENTÁŘE