BRNO / Když si dvaadvacetiletá žena z Ivančicka před loňskými vánocemi krátce psala na Facebooku se svou kamarádkou, netušila, že se stává obětí podvodníka. Čekaloji odčerpaných 16. tis. Kč z jejího účtu. Zatím neznámý podvodník se totiž naboural do účtu kamarádky na Facebooku. Studentka během asi dvacetiminutové konverzace nezjistila, že u druhého počítače není stejně stará kamarádka, ale podvodník.

Podvodník pod záminkou, že potřebuje srovnat své konto na účtu, z ní vylákal přihlašovací údaje na účet a nakonec i kód potvrzující transakci. První údaje získal, když poslal odkaz, který má použít pro přihlášení na své konto. Pak jí namluvil, že potvrzovací kód mu na mobil nechodí. Dívka údaj poslala. Večer pak jen zírala na to, kolik peněz zmizelo z účtu. Podvodník část peněz použil k dobití mobilu. Zbytek pak skončil na kontě v sázkové kanceláři.

„Navlas stejným způsobem a ve stejný den získal pravděpodobně stejný pachatel více než třiadvacet tisíc korun z účtu třiadvacetiletého muže rovněž z Ivančicka. S ním komunikoval opět na sociální síti z profilu jeho o pět let starší kamarádky. Po získání přihlašovacích údajů internetového bankovnictví, znovu pod záminkou zaslání čtyřiceti korun, se pachatel vymluvil na zrychlení celé transakce. Po získání potřebných údajů zaplatil mobilní telefon v internetovém obchodě. Přístroj pak obratem vyzvednul na prodejně,“ popsal policejní mluvčí Bohumil Malášek.

K oběma případům podvodu mají kriminalisté k dispozici záběry z bezpečnostních kamer. Na nich vystupuje asi dvacetiletý mladík oblečený do modré zimní bundy s kapucí a na hlavě má bílou čepici s barevným vzorem a bambulí.
Případné informace k totožnosti mladíka můžete kriminalistům sdělit na linku 158.

Komentáře