reklamní sdělení - PR
Smutná životní etapa. Ilustrační foto. Zdroj: hyperia.sk.

Praha – V momentu, kdy nutně potřebujete peníze na koupi důležité věci, nebo jen řešíte nedostatek financí těsně před výplatou, mohou být všude nabízené půjčky obrovskou pomocí a záchranou. Na druhou stranu, tato snadná dostupnost z nich dělá dvousečnou zbraň. Zatímco jedni díky finanční pomoci banky spokojeně bydlí ve svém nebo s využitím nebankovní půjčky bez doložení příjmu hladce překlenou krizovou situaci, druzí se vlivem nezvladatelného kolotoče úvěrů dostávají pomalu, ale jistě, na dno. Tak jako roste počet lidí, kteří s radostí a zodpovědně využívají hypotéku či kreditní kartu, tak také roste stále počet osob s exekucí, insolvencí či v osobním bankrotu. Jak do divoké jízdy tohoto „kolotoče“ nenastoupit a naopak z nabídky finančních institucí těžit ve váš prospěch?

Zodpovědné hospodaření

Ať už do vašeho rozpočtu zasahují splátky nebo ne, právě sledování vašich příjmů a výdajů by měl být základ zodpovědného hospodaření.

Bezhlavé utrácení, při kterém nijak nehlídáte své výdaje a ani nespoříte, nekončí obvykle dobře, obzvlášť pokud je vaše výplata průměrná či dokonce podprůměrná. Je potřeba spočítat si své příjmy. To je většinou snadné, obvykle se jedná pouze o mzdu ze zaměstnání případně sociální dávky. S výdaji už to tak lehké není. Kolikrát se rozpustí i tisíce v neplánovaných drobnostech, jako je kafe s kamarádkou, dárky pro příbuzné k narozeninám apod. Nejlepší je si alespoň jeden měsíc zapisovat skutečně všechny výdaje, třeba pomocí některé chytré aplikace v mobilu. A až odečtete výdaje od příjmů, sami nejlépe uvidíte, jaké máte rezervy. Ty samozřejmě můžete spořit, nebo využít právě na splácení něčeho většího, na co aktuálně nemáte. Dobře však promyslete, zda danou věc skutečně potřebujete.

Rozpočet v malíčku

Tak, s rozpočtem si už poradíte, ale co když už teď víte, že vyjde záporná hodnota? Co když se každý měsíc díváte na internetu na půjčky bez registru, abyste vyšli do výplaty? Možná se vám naše doporučení nebude líbit, ale snad chápete, že sama se tato situace nevyřeší. Musíte zkrátka najít cestu, jak ušetřit. Zvolit levnější bydlení a nebo, a to určitě doporučujeme, poohlédnout se po levnějších dodavatelích energií, ale i pojistek, internetu či po úspornějším mobilním tarifu. Pokud nemáte, co zlevnit, pak je jediným řešením začít víc vydělávat, třeba si najít brigádu.

Úvěry na úvěry?

Tak takhle tedy určitě ne! Využít rychlou nabídku krátkodobé půjčky od nebankovních společností je jednorázově výhodné, třeba pokud máte výjimečný nečekaný výdaj. Nepokoušejte se však překlenout jím situaci, kdy nezvládáte splátky svých současných závazků. Věřte, že problém takto nevyřešíte. Naopak, za ten měsíc, o který své potíže odsunete, ještě narostou. Úroky totiž budete muset najednou platit další společnosti navíc. Pokud už teď situaci nezvládáte, nenalhávejte si, že o měsíc později najednou vše zázračně zaplatíte. Raději se obraťte na některou ze společností, u které dluh máte, a pokuste se domluvit na odkladu splátek či jejich rozložení na menší částky.

Konsolidace může být řešením

Jestliže je závazků větší množství, zajímejte se o možnost konsolidace do jedné. Vyplatí se snad ve všech případech.

Zkušený finanční poradce řeší podobné situace denně a nejlépe vám poradí, jak postupovat. V první řadě se snažte splatit hlavně kreditní karty či povolené debety, kde obvykle naskakují při neplacení ty nejvyšší úroky. Ihned po doplacení nezapomeňte kreditní kartu či kontokorent okamžitě zrušit. Nenechávejte si je „pro případ nouze“. Velice snadno totiž zase můžete sklouznout tam, kde jste byli.

Situaci hlavně řešte ihned. Jakmile se kvůli neplacení dostanete do bankovních a nebankovních registrů, bude právě konsolidace většinou už nemožná. Pokud je finanční stav vaší domácnosti opravdu vážný, nestyďte se obrátit třeba i na některou z občanských poraden, kde vám mimo jiné poskytnou informace také o sociálních dávkách.

Zkrátka, hlavně buďte aktivní a nečekejte, že se to nějak zvládne.

Autor/Zdroj:
hyperfinance.cz

hyperia.sk,
(Redakce „ZE“)

 

Komentáře