Vlajka EU, ilustrační foto. Zdroj: PixaBay.com/ CC0 Creative Commons / (red.)

Praha/EU – Evropská komise dnes oznámila, že posouvá spor s ČR kvůli tzv. kvótám do další fáze, a to před Soudní dvůr EU. Jedná se o pokračování procesu, který Evropská komise spustila již v létě, podání žaloby se tedy očekávalo. Není to nic, co by Českou republiku těšilo, jakkoliv chápeme, že Evropská komise hlídá dodržování pravidel.

Česká republika nicméně opakovaně upozorňovala, že kvóty na přerozdělování uprchlíků nejsou funkčním řešením a fungují jako pobídka pro nelegální migraci. Nefunkčnost systému kvót se ukázala i v tom, že se nepodařilo členským státům ani zdaleka přerozdělit závazek, který byl stanoven. Za pravdu nám daly i výsledky říjnové Evropské rady, které se jasně soustředily na řešení migrace v místě původu. Evropští lídři se také dohodli na nutnosti reformy azylového systému, na kterém se jednomyslně shodnou všechny státy EU. Česká republika bude pokračovat ve své dosavadní obhajobě. Aktuální rozhodnutí nicméně nemění nic na tom, že se s Komisí stále můžeme dohodnout na smírném řešení věci.


GLOSA: Miloš Zeman. Jasné slovo k migračním kvótám


Migrace je pro ČR významným evropským tématem a bude předmětem jednání Evropské rady příští týden. Česká republika bude nadále vyvíjet tlak na to, aby EU řešila příčiny, nikoliv následky migrace a pomáhala ve třetích zemích a v zemích přímo postižených migrací.

Aleš Chmelař,
státní tajemník pro evropské záležitosti
(Vlada.cz)

Komentáře