Pemiér Bohuslav Sobotka Zdroj: Wikimedia commons

Praha – Členské státy dnes udělaly zásadní krok pro budoucnost Evropské Unie a položily základy silné obrany Evropské Unie. Notifikace Stálé strukturované spolupráce (PESCO), ke které se dnes ČR připojila spolu s dalšími 22 členskými státy, je prvním krokem ke spuštění projektu, který nejen podpoří význam Evropské Unie  ve světě a posílí evropský pilíř NATO, ale také zvýší celkovou bezpečnost členských států Unie.

Připojení se Česka k PESCO navazuje na naše předchozí aktivity při posilování evropské bezpečnosti a obrany a je potvrzením proevropské politiky vlády. Posílení obranné spolupráce v Evropě bylo po brexitu klíčovou prioritou mého kabinetu jak na evropské, tak na domácí půdě.

Proto jsme letos v létě v Praze uspořádali vrcholnou konferenci DESCOP za účasti špiček evropské politiky. Dnešní notifikaci považujeme za úspěšné završení české iniciativy na půdě Evropské Unie a společný evropský úspěch.

Spolu s prosperitou považujeme zajištění bezpečnosti českých občanů za jeden ze dvou základních pilířů budoucí podoby Evropské Unie . S tímto cílem by Česká republika měla být nadále připravena aktivně přispívat k novým iniciativám na evropské úrovni.

-tr

Komentáře