Sdílejte
Záchranáři - záchranná akce, ilustrační foto. Autor: archiv ZZS Královohradeckého kraje

Hradec Králové – Nikoho asi nepřekvapí, že posádky  záchranné služby prioritně zasahují  u zraněných a nemocných lidí přímo v terénu či domácnostech, na místě nehody,  zkrátka všude tam, kde je potřeba.  Nedílnou součástí naší práce jsou ale rovněž tzv. sekundární  transporty – tedy převozy pacientů mezi jednotlivými zdravotnickými zařízeními.

Výjezdová posádka RZP Zdravot. záchranné služby. Autor: archiv, ZZS Královohradeckého kraje

Většinou jde o nemocné ve vážném stavu, kteří potřebují akutní léčbu ve specializovaném centru,  nebo na pracovišti vyššího typu.

Významnou část těchto výjezdů tvoří rovněž urgentní transporty nezralých novorozenců, a dále překlady nemocných do spádových nemocnic, většinou po léčbě závažných zranění, případně po akutních výkonech ve specializovaných centrech.  K realizaci těchto převozů jsou v podmínkách Královohradecké krajské záchranky vyčleněny tři posádky rychlé zdravotnické pomoci,  jedna z nich má navíc v pracovní době k dispozici rovněž  lékaře.

V případě akutní potřeby  lze, samozřejmě, k sekundárnímu transportu využít kteroukoliv výjezdovou skupinu ZZS KHK.

Denně je tak realizována celá řada převozů, nejen v rámci  samotného Královéhradeckého kraje, ale často i do vzdálených nemocnic prakticky v celé republice.

V souvislosti s prázdninovým provozem zdravotnických zařízení a leckdy omezenou lůžkovou kapacitou, mohou takovéto výjezdy znamenat významnou zátěž pro operátory i posádky ZZS KHK. Často se totiž navíc musí respektovat čas plánovaných výkonů, případně vytíženost techniky a personálu specializovaných center.  Prioritou pro operátory přitom vždy musí zůstat poskytování neodkladné přednemocniční péče ve spádové oblasti KHK. Všechny tyto okolnosti musí být brány v úvahu v rámci operačního řízení ZZS, což může leckdy klást na práci záchranářů zvýšené nároky.

ČTĚTE TAKÉ: Chlapce ve Frýdku-Místku smetl automobil, záchranáři museli dítě oživovat! Do nemocnice ho transportoval vrtulník

Krajské operační středisko Zdravot. záchranné služby Královohradeckého kraje, operátoři tísňové linky 155. Autor: archiv, ZZS Královohradeckého kraje

Například v úterý 11. července bylo zrealizováno 10 akutních a 7 plánovaných sekundárních transportů jen v průběhu denní směny od 6.30 do 18.30.

S dalším transportem nám vypomohli kolegové z pardubické záchranky. V noci potom následovaly další čtyři urgentní převozy a transport nezralého novorozence.

Převozová posádka -bez lékaře (RZP) z Hradce Králové od 6:45 do 18:30 najela necelých 800 km, což je – pro zajímavost- vzdálenost, na kterou se dá dojet k Jadranu (Hradec Králové – Rijeka 789 km).

PSALI JSME – ZÁSAH ZÁCHRANÁŘŮ: Muže na Opavsku napadl a zranil býk

Autor:
Ivo Novák
– Tiskový mluvčí
ZZS Královohradeckého kraje, redakce „ZE“

Komentáře