Chalupa v Krkonoších celá shořela, požár si vyžádal jednu oběť. Foto: HZS Královéhradeckého kraje

Pec pod Sněžkou – Tři jednotky hasičů HZS Královéhradeckého kraje zasahovaly u nahlášenému požáru horské chalupy ve Velké Úpě v lokalitě pod Janovými boudami v Krkonoších. Při požáru vznikla škoda na majetku ve výši asi 4 milionů korun a bohužel si požár vyžádal jeden lidský život.

O tragickém požáru informovala krajská mluvčí královéhradeckých hasičů Martina Götzová s tím, že k chatě vedla špatně přístupná zledovatělá cesta, těžké hasičské technice zcela nedostupná.

První hasiče dovezla k místu požáru terénní čtyřkolka dobrovolných hasičů z Horního Maršova a velitelský automobil z Pece pod Sněžkou se speciálním obutím s hroty. Dále vozily hasiče sněžné skútry horské služby i místních chatařů, na místě byli se čtyřkolkou také policisté. „Hasiči byli vybaveni dýchacími přístroji a termokamerou, ostatní technika se shromáždila pod Portáškami. V blízkosti požářiště byly velmi omezené zdroje vody, jednotky se pokusily natáhnout vedení z blízkých objektů. Dále přijely na místo sněžné frézy a s jejich pomocí byl k hašení využíván i přírodní sníh,“ uvedla tisková mluvčí.

Díky tomu se podařilo před plameny uchránit blízké hospodářské objekty. Požár samotné chalupy byl však už při příjezdu hasičů plně rozvinut, a proto se nakonec po dohodě nechala kontrolovaně dohořet. Hasiči dohlíželi na to, aby plameny nic v okolí neohrožovaly.

Podle prvotních informací se měl v hořícím objektu pravděpodobně nacházet člověk.

Při počátečním průzkumu nezasažené části chaty jednotky nikoho neobjevily, průzkum celého objektu však nebyl kvůli ztíženým podmínkám možný. Informace se bohužel následně potvrdila a požár si tak vyžádal jednu oběť. Příčina vzniku události je nyní předmětem vyšetřování. Škoda byla předběžně vyčíslena na 4 miliony korun, byly uchráněny hodnoty ve výši asi 200 tisíc korun,“ doplnila k požáru mluvčí krajských hasičů.

ČTĚTE TAKÉ

sim, (-red-)

BEZ KOMENTÁŘE