Sdílejte
(Ilustrační snímek) Zdroj: HS ČR

KRKONOŠE / Sedmnáctiletá turistka v pátek 8. dubna zkolabovala na cestě pod Voseckou boudou nedaleko hranic s Polskem v Krkonoších. Podle Horské služby měla dívka vážné problémy s dýcháním. Ve chvíli, kdy záchranáři přijeli na místo, byla již silně podchlazená. V Krkonoších tak musel přistávat vrtulník záchranářů, který následně dívku transportoval do nemocnice.

Hlášení přišlo Horské službě Krkonoše krátce před 12. hodinou.

„Na místo neprodleně vyrazili naši členové z Harrachova s veškerým zdravotnickým vybavením na terénní čtyřkolce s přívěsnými saněmi. Další kolega, letecký záchranář, pak čekal na vrtulník Letecké záchranné služby z Liberce, který k dívce povolal dispečink linky 155,“ popsal začátek záchranné akce Pavel Jirsa, zástupce náčelníka Horské služby Krkonoše. Dodal, že letecký záchranář pak v prostoru Ručiček nastoupil na palubu, kdyby byl potřeba použít k záchraně dívky vzhledem k terénu podvěs pod vrtulníkem.

Po příjezdu na místo členové Horské služby zjistili, že dívka je silně podchlazená a má vážné problémy s dýcháním. „Kolegové jí ihned změřili obsah kyslíku v krvi a zjistili, že ten je na velice nízké úrovni. Podali jí proto směs podporující dýchání a zabalili dívku do izotermické fólie, aby neprochladla,“ uvedl Pavel Jirsa. Pak pacientku zafixovali do vakuové matrace a naložili na sněžné saně.

Mezi tím přistál vrtulník asi 300 metrů od místa zásahu, takže záchranáři dívku šetrně převezli a předali lékaři LZS. Vrtulník pak dívku transportoval k dalšímu ošetření do nemocnice.

„Přestože v nižších polohách hor vládne většinu těchto dní teplé a slunečné počasí, ve vyšších polohách leží ještě sníh. Je nutné, aby se zimními podmínkami na hřebenových partiích turisté počítali a přizpůsobili tomu svou výstroj,“ varoval důrazně návštěvníky Krkonoš Pavel Jirsa.

Doplnil, že podceňovat počasí v horách se nemusí vyplatit. Všichni by měli mít na mysli, že i když vyrazí z prosluněného údolí, výše je mohou potkat nízké teploty a studený prudký vítr.

Komentáře