Zdroj: PIXABAY

RYCHNOVSKO / Případ podvodu přes internet, který se podobá tomu z Kostelce nad Orlicí, šetří policisté Obvodního oddělení Dobruška. Mladou slečnu kontaktoval dosud neznámý pachatel prostřednictvím facebookového účtu jejího kamaráda. Chtěl půjčit 126 korun expresním bankovním převodem PayU. Slečnu podvodník okradl o 200 tisíc korun. Policie po něm pátrá.

„Poškozená v domnění, že celou dobu komunikuje na facebooku se svým kamarádem, mu vyhověla a společně se zasláním peněz mu poskytla i své klientské číslo a heslo ke svému účtu. Na mobilní telefon si rovněž nechala poslat autorizační kód, který pak přepsala na facebookový profil kamaráda. Nakonec ještě domnělému kamarádovi zaslala čísla z bezpečnostního kódu svého účtu k ověření. Po skončení celé této transakce a komunikace s „kamarádem“ se slečna podívala na svůj bankovní účet a zjistila, že z něj zmizela částka 200 tisíc korun. Zavolala tedy svému kamarádovi z facebooku a ten jí sdělil, že s ní vůbec nekomunikoval, že zřejmě někdo zneužil jeho facebookový profil,“ popsala podvodné jednání na Facebooku policejní mluvčí Alena Kacálková.

Za přečin opatření a přechovávání zařízení a hesla k počítačovému systému a jiných takových dat a přečin krádeže doposud neznámému pachateli hrozí až pětiletý nepodmíněný trest.

Policie varuje

Toto není první případ, kdy podvodník pomocí facebooku získá nemalý finanční obnos. Nikdy nikomu nepřeposílejte přes mobilní telefon autorizační kódy. Nesdělujte nikomu ani svá přístupová hesla k účtům. Pokud po vás někdo podobné úkony požaduje přes facebook, přesvědčte se telefonicky či osobně. Nikdy nevíte, kdo se na druhé straně monitoru skutečně skrývá. Důveřivost a snaha pomoci se v tomto případě nevyplácí, nespravedlivou „odměnou“ je krádež peněz a další velké starosti.

Komentáře