Pražský hrad. Ilustrační foto.

Prezident Miloš Zeman v jistém médiu prohlásil, že vláda Andreje Babiše může vládnout celé čtyřleté volební období aniž by získala podporu ze strany Parlamentu České republiky. Je velice podivuhodné že naše hlava státu si nebyla schopna za celou dobu co je ve funkci vzít knížečku s názvem ÚSTAVA ČESKÉ REPUBLIKY a když už nic jiného, tak aspoň si přečíst článek 68 Ústavy odst.1,3,4. Je velice smutné že hlava státu kterým prezident bezesporu je, nezná a nebo nechce znát Ústavu svého státu.

Dle ducha naší Ústavy nelze nechat vládnou vládu bez důvěru celé volební období. Pokud by platila teze prezidenta Zemana, tak analogicky by si pro důvěru do Poslanecké sněmovny nemusela chodit žádná jím jmenovaná vláda.

Ovšem náš pan prezident Zeman již mnohokrát dokázal, třeba při demisi vlády Bohuslava Sobotky, že bohužel naši Ústavu si může vykládat tak jak chce. Dle dikce Ústavy je přece jasné, že demise premiéra ( předsedy vlády) je analogicky demisí celé vlády a né jen osoby Předsedy vlády jak svého času prezentovala naše hlava státu.

Pokud by ovšem opravdu došlo k tomu, že by vláda Andreje Babiše vládla bez důvěru Parlamentu celé funkční období, tak by klidně mohl Ústavní soud judikovat, že kroky takové vlády jsou NEPLATNÉ. Opět by došlo k tomu, že naše malá zemička by byla pro smích celému světu tak jako již několikrát.

Snad k tomuto nedojde a najde se ústavní právník, který naší hlavě státu vysvětlí ( ale tak aby to pochopil), že Ústava není jen cár papíru ale že je to zákon z nejvyšší právní sílou a jako takovou je třeba aby ho i on bezpodmínečně respektoval.

Autor/ T. Rejtek

ZprávyExtra  

Komentáře