Sdílejte
Přistání záchranářského vrtulníku LZS v centru Opavy. Autor: ZZS MsK / Lukáš Humpl

Ostrava – Záchranáři na Moravě mají v těchto parných dnech plné ruce práce. Krajský mluvčí moravskoslezské záchranka Lukáš Humpl informoval server ZprávyExtra.cz o aktuální situaci a záchranářských výjezdech spojených s vysokými letními teplotami, které na Moravě panují.

Uplynulý týden znamenal pro moravskoslezské záchranáře nárůst výjezdové činnosti.

Značnou měrou se na něm podílely také vysoké teploty a horké dny. Týmy záchranné služby zasahovaly od pondělí do neděle u dvou a půl tisíce událostí. Zaznamenali jsme navýšení počtu výjezdů průměrně o patnáct procent, v některých dnech však i o čtvrtinu.

PSALI JSME: Cyklista v Beskydech narazil do betonové skruže, nepomohla ani včasná resuscitace

„Vysoké venkovní teploty přinesly vyšší zátěž nejen nemocným s oběhovými obtížemi, ale také nemocným například s epilepsií. Během minulého týdne vyjížděli záchranáři ke dvěma stovkám kolapsových stavů, což představuje dvojnásobný počet oproti běžnému stavu,“ uvedl Humpl.

Spolu se slunečným počasím však narostl rovněž počet nejrůznějších úrazů.

ZAUJALO NÁS: Litvínovský nábytek Kolina byl oceněn certifikátem „Prověřená společnost 2017“

Plně zaměstnány byly jak pozemní posádky záchranné služby, tak i letečtí záchranáři. Ti realizovali v uvedeném období tři desítky zásahů.

„Nejvíce zátěžovým dnem přitom bylo úterý 20. června, kdy musel tým LZS startovat v osmi případech. V rámci zajištění rychlé dostupnosti lékaře na místě události přitom vrtulník zasahoval i tehdy, kdy nebyla ihned k dispozici pozemní posádka, jež právě zasahovala u jiného pacienta, “ doplnil mluvčí záchranářů.

Takto vrtulník přistával například v neděli odpoledne v centru Opavy (viz připojené foto).

Přistání záchranářského vrtulníku v centru Opavy. Autor: ZZS MsK / Lukáš Humpl.

 

Autor: Jiří Berec, redakce

Komentáře