Při simulovaném požáru v Opavě hasiči cvičili záchranu lichokopytníků. Foto: HZS Moravskoslezského kraje

Opava – Profesionální hasiči z Opavy se zapojili ve čtvrtek 21. února do taktického cvičení, zaměřeného na záchranu pěti živých tvorů při požáru v jezdeckém klubu v opavské části Kateřinky. Ze zakouřené stáje zachránili celkem tři koně a dva poníky, které odvedli do bezpečí. Na odvětrání vnitřních prostor použili po uhašení ohně přetlakový ventilátor.

V objektu jezdeckého klubu se samovznítilo uskladněné seno v budově, kde se zároveň nacházejí stáje s koňmi. Ohně si všiml zaměstnanec, který vzniklou událost nahlásil prostřednictvím tísňové linky hasičů (150) na krajské operační a informační středisko hasičů. Chovatelé nebyli schopni – kvůli silnému zakouření stájí – sami evakuovat koně před příjezdem hasičů.

Do areálu jezdeckého klubu dorazila po vyhlášení poplachu celkem 4 vozidla z opavské stanice Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje, včetně automobilového žebříku, celkem 12 hasičů. Ohrožení zvířat bylo patrné z kouře, který vycházel z vrat stáje.

Hasiči při průzkumu v dýchacích přístrojích objevili uvnitř stájí „pouze“ živá zvířata, naštěstí žádného zraněného chovatele. Krásné koně a poníky co nejrychleji vyvedli z hustého kouře, když je uklidňovali, a předávali je zaměstnancům jezdeckého klubu. Požár uhasili jedním vodním proudem C. Budovu hasiči vyvětrali přirozeným způsobem a přetlakovým ventilátorem.

Cílem hasičského cvičení bylo procvičit základní návyky a prohloubit zkušenosti při zásahu s evakuací a záchranou zvířat, rovněž spolupráci zasahujících hasičů se zaměstnanci jezdeckého klubu při evakuaci koní.

Mgr. Petr Kůdela
HZS Moravskoslezské­ho kraje
(-red.
)

BEZ KOMENTÁŘE