Sdílejte
Nález nahého muže pod Lysou horou Foto: ZZS MSK

BESKYDY – LYSÁ HORA / Dezorientovaného a podchlazeného muže bez oblečení našli v sobotu 2. dubna v odpoledních hodinách turisté na svahu Lysé hory v sedle Malchor. Pro podchlazeného šestatřicetiletého muže, který nebyl schopný se postavit na nohy, nakonec vzlétl vrtulník Kryštof 05 z ostravské základny a transportoval ho do Fakultní nemocnice v Ostravě.

Muž se nacházel ve velice nepřístupném terénu na stávající sněhové pokrývce v nadmořské výšce cca 1000 metrů nad mořem. „Když jsme k němu dorazili, viděli jsme, že je jen ve spodním prádle a bos. V Beskydech je sice krásné počasí, ale v této lokalitě leží stále sněhová pokrývka, takže byl muž silně podchlazený,“ popsal podivný nález Pavel Masopust, zasahující člen Horské služby Beskydy. Dodal, že vedle muže ležely sundané boty a lehké kalhoty, další oděv na místě nebyl. Nikdo ani neví, jak se na místo dostal a co bylo příčinou jeho chování. Jediné, co záchranářům dokázal sdělit, byl věk.

„Posádka vrtulníku Kryštof 05 z ostravské základny LZS absolvovala v sobotu 2. dubna odpoledne, náročný zásah v horském terénu Beskyd,“ potvrdil serveru ZprávyExtra.cz mluvčí moravskoslezských záchranářů Lukáš Humpl.

Vrtulník provedl rekognoskaci terénu, na místě události ale nebylo možné přistát. V šikmém terénu byl proto vysazen lékař a vrtulník se zdravotnickým záchranářem odlétl na Lysou Horu, kde bylo k použití připraveno vybavení k práci v podvěsu. „Lékař mezitím provedl prvotní odborné ošetření pacienta. Šestatřicetiletý muž byl vzhledem ke svému pobytu na zasněženém místě, a odění pouze ve spodním prádle, silně podchlazen, nekomunikující, avšak bez známek vnějších zranění,“ popsal situaci Humpl.

Muž byl zafixován do vakuové matrace a zahříván teplo emitujícími poduškami. Záchranáři jej uložili do transportní sítě, zabalili do termofólie a poté v podvěsu vrtulníku přepravili na Lysou Horu, kde bylo možno bezpečně přistát. „Zde provedl tým další ošetření, včetně aplikace ohřátých infusních roztoků a postižený byl převzat na palubu stroje. Ten jej následně transportoval na urgentní příjem ostravské Fakultní nemocnice,“ dodal Humpl.

„Taková událost je přeci jen zvláštní, skutečně nevíme, co muže přimělo k tomu, aby na sněhu odložil šaty. I přesto ale důrazně varuji turisty, aby v Beskydech nehazardovali se zdravím a životem a vždy vyráželi na túry pečlivě vybaveni,“ apeloval Radim Pavlica, náčelník Horské služby Beskydy. Doplnil, že tak krásné počasí, jako o tomto víkendu, láká i v hřebenových partiích k lehkému oblečení, ale skutečné klima je v tomto pohoří stále drsné a může se každým okamžikem změnit k horšímu.

Komentáře