Brutální oslavy 21. srpna se staly Orwelovskými minutami nenávisti. Foto: © REUTERS / David W Cerny / cz.sputniknews.com

Česko – Proč vzpomínkové akce k 50. výročí vstupu vojsk Varšavské smlouvy do Československa v České republice byly doprovázeny politickými vášněmi a projevy otevřených rusofóbních vztahů vůči dnešnímu Rusku.

Česká média předhazují Rusku, že si údajně nevšimlo tragického data — 50. výročí vstupu vojsk Varšavské smlouvy do Československa, i když se v ruském tisku objevilo nemálo příspěvků na toto téma. Dokonce byl proveden průzkum, který ukázal, že asi polovina Rusů zcela nechápe tyto dávné události a myslí si, že Československu opravdu hrozilo reálné nebezpečí. Je to překvapující, navíc když vedení strany — i Gorbačov, i Jelcin, i Vladimir Putin dávno historicky a politicky zhodnotili vpád a porážku pražského jara. Gorbačov a Jelcin se Čechům a Slovákům omluvili. Putin zase řekl, že cítí morální odpovědnost za události v roce 1968. A v Česku se o tom v těchto dnech nikdo nezmínil. Vzpomínkové akce, které probíhaly po celé zemi, zanechaly divný dojem.

Lidovci (KDU-ČSL) v souvislosti s těmito akcemi vyhlásili tzv. Týden svobody, který podle přesného vyjádření šéfredaktora portálu Protiproud Petra Hájka spíš připomínal týden Orwelovské zostření nenávisti. Dokonce smuteční akce u budovy Českého rozhlasu, kde byly položeny věnce na vzpomínku Pražanů, kteří zde zemřeli v roce 1968, probíhala za účasti vysmívajícího se davu. Pískot doprovázel vystoupení předsedy Poslanecké sněmovny PČR Radka Vondráčka, a když se mikrofonu ujal premiér Andrej Babiš, v davu se spustil ohromující pískot a urážející výkřiky… Politické vášně, které v české společnosti bublají jako vulkán a rozdělují ji, vybuchly i při výročí vstupu vojsk Varšavské smlouvy do Československa. Podobné emoce k vidění nebyly ani 15. března, kdy bylo výročí invaze nacistického Německa na území Československa. Ale výročí roku 1968 pozvedlo opravdovou vlnu nenávisti, která vyprskla na politické oponenty, ale samozřejmě hlavně na dnešní Rusko.

Média záměrně nedělala rozdíl mezi Ruskou federací a komunistickým SSSR. Na nepřípustnost takového srovnání upozornil v rozhovoru pro ČT24 bývalý český prezident Václav Klaus a označil tyto paralely za povrchní a falešné. A současný prezident Miloš Zeman vůbec nepovažuje za nutné, aby promluvil k národu při tomto smutném výročí, když poznamenal, že proti invazi vystoupil v minulosti.


PSALI JSME: Vojtěch Filip si stojí za svým: Rusko nenese odpovědnost za srpnovou invazi
Minulý týden předseda komunistů Vojtěch Filip prohlásil, že za potlačení pražského jara nemůžou Rusové, čímž pobouřil českou politickou scénu a dostal se pod palbu kritiky. Nepodlehl však nátlaku kritiků a svůj názor hájí. 

Údajně 21. srpna večer měli diváci České televize vidět projev slovenského prezidenta Andreje Kisky, k čemuž ale nakonec nedojde, protože se v obou táborech zvedla vlna protestů.

Mezitím v Moskvě u budov velvyslanectví České republiky a Slovenska vášně neplanuly, někteří jen tiše položili květiny s krátkými slovy: „Omlouvám se…

Názor autora se nemusí shodovat s názorem redakce

#cz.sputniknews.com,
Jana Petrova, (red.)

Komentáře