Předpověď počasí -podzim, ilustrační snímek. Autor: archiv redakce (2014) Roman Mach

ČR – V noci na neděli a během nedělního dopoledne přejde naše území výrazná studená fronta. Po delší době přinese vydatnější srážky a přispěje k dalšímu snížení teplot. Ty už v posledních dnech povážlivě ustoupily ze svých rekordních hodnot z počátku týdne. Ještě i v pátek bylo na některých místech při vyjasnění zaznamenáno krásných 20°C, v  místech s celodenní inverzí v nížinách ovšem měli pouze kolem 12 °C.

Počínaje sobotou vymizí z Česka inverzní oblačnost, aspoň na nějaký čas. Teploty se vyrovnají na sobotních 14/18 °C při sice velké, ale už nikoliv inverzní oblačnosti. V noci na neděli tedy přijde od západu studená fronta deštěm, který v Čechách nad ránem ustane, ale na Moravě se projeví během celé neděle. Teploty poklesnou na 10/14 °C.

Pondělí by mělo být s větší oblačností a místními přeháňkami vůbec nejchladnější z nadcházejících dní. Maxima odhadujeme na 9/13 °C, na horách už bude pěkně chladno, ve výškách nad 1000 metrů pouze lehce nad nulou. V úterý náš čeká zřejmě o něco méně oblačosti, už téměř vyloučené srážky a mikroskopické oteplení na 10/14 °C

Vývoj od středy dále je zatím zatížen trochu větší nejistotou. Modely se dost rozcházejí v tom, zda se prosadí spíše studený vzduch ze severovýchodu, nebo teplý od západu. Z logiky věci mají větší naději na teplejší počasí na západě Čech, zatímco na severovýchodě území se zřejmě dočkáme teplot jen kolem 10 °C. To se ale může změnit, každá model to teď vidí trochu jinak.

  • (red). zitt.
Komentáře