Ilustrační foto.

České házenkářky vstupují do závěrečné fáze přípravy na mistrovství světa. Závěr roku budou mít skutečně nabitý. Čeká je týdenní soustředění v Chebu s trojím měřením se zahraničními soupeři, další mentální i taktická příprava v Plzni a pak odjezd na šampionát, který startuje už 1. prosince ve čtveřici německých měst. Kdo odjede do Německa reprezentovat českou házenou? Finální šestnáctka se již rýsuje v hlavách trenérů českého výběru. Vykrystalizuje z jednadvaceti jmen hráček, které se zúčastní přípravy v Chebu.

Na otázky odpovídal hlavní reprezentační trenér  Jan Bašný:

V nominaci pro nadcházející přípravu v Chebu a Plzni figuruje jednadvacet hráček a šest náhradnic. Můžeme tvrdit, že finální šestnáctka pro mistrovství světa bude v ideálním případě vybrána právě z jednadvaceti účastnic Chebského kempu?

Ano, šestnáct hráček, které pojedou na mistrovství světa, se bude rekrutovat z jednadvacítky, kterou jsme nominovali pro přípravný týden Chebu. Bohužel nás ale momentálně trápí dost zdravotních problémů. Při předchozím srazu jsme neměli téměř žádné zdravotní komplikace, teď musíme řešit bezpočet zraněných nebo nedoléčených hráček. Jana Knedlíková laboruje s natrženým lýtkovým svalem. Přidala se k ní Veronika Malá, která má výron v kotníku, už je to tři neděle a stále nehrála. Začíná trénovat, ale nevím, jestli před reprezentačním srazem naskočí do zápasu. Další zraněnou hráčkou, která z nominace vypadla, je Míša Konečná, která má vykloubený palec na odhodové ruce a má sádru ještě na dalších čtrnáct dnů. To jsou velmi závažné problémy. V Chebu navíc budeme muset pošetřit hráčky, které mají v klubu velké vytížení, ať už je to Iveta Luzumová, Markéta Jeřábková…

Pozvánku dostaly vedle stálých opor opět i mladé hráčky. Třeba Zlíňanky Kolářová s Andrýskovou.

Snažíme se pracovat i s ohledem na budoucí vývoj týmu. Míša Kolářová nás na minulém srazu nezklamala, Andrýsková přijede na sraz už poněkolikáté. Myslím, že jsou to do reprezentace do budoucna vhodné typy. S Andrýskovou počítáme v budoucnosti do obrany, stejně jako Míša ale může i v útoku hrát na více postech. Díky této široké využitelnosti na různých postech jsou znovu v nominaci. Netvrdím, že pojedou na mistrovství, ale do budoucna s nimi chceme pracovat.

V nominaci je opět i Galušková, spolu se Šustkovou aktuálně dvě nejlepší Češky mezi střelkyněmi MOL ligy.

Největší konkurence je u nás v týmu momentálně mezi levačkami. Máme mladé ale i velmi zkušené hráčky. Myslím, že do budoucna je o tento post postaráno, ať už se jedná o Galuškovou nebo mosteckou Kovářovou. Sledujeme je a chceme s nimi pracovat. Líbí se mi i progres, který mají Polášková a olomoucká Hurychová. To jsou všechno mladé levačky na pravé spojce. Stejně tak u křídel máme poměrně dobrý výběr, na rozdíl od jiných postů. Tentokrát jsme vybrali z konkurence Galuškovou, uvidíme, jak na tom bude během týdne v Chebu a jak se rozhodneme dál.

Určitě se vám již v hlavě jasně rýsuje sestava pro MS v Německu. Počítá se opět tedy především se zkušenými hráčkami, dlouholetými oporami, nebo dáte prostor právě i mladým hráčkám, pro které by taková akce byla premiérovou?

V hlavě už mám sedmnáctku nebo osmnáctku hráček, ze které se bude formovat konečná šestnáctka. Mistrovství světa není přípravný turnaj, kde bychom mohli dávat šance neozkoušeným hráčkám. Na šampionát pojede šestnáctka, která bude konkurence schopná. Nemusí to být třeba ty hráčky, které dávají nejvíc branek, ale ty, které budou plnit v týmu co nejvíc užitečnou roli. Nebudeme koukat na věk hráček, ale na to, abychom přivezli do Německa šestnáctku schopnou uhrát v zápasech co nejlepší výsledky. Tým bude, předpokládám, ze sedmdesáti procent složen ze zkušenějších hráček, které hrají v zahraničních ligách a hrají ve svých týmech prim. Ty budou doplněny těmi nejlepšími hráčkami z MOL ligy.

Na šampionát ve Švédsku jste nakonec odjeli se třemi brankářkami. Bude tomu tak i letos v Německu?

V nedávné minulosti se nám osvědčil model tří brankářek v šestnáctce. Za Luckou Satrapovou jsou dvě hráčky, z nichž každá má jiný styl, jiné kvality i slabiny. Takže ano, vážně uvažuji o tom, že v šestnáctce budou tři brankářky. Ale nominace ještě není uzavřená, na dvou, třech postech se ještě hodně rozmýšlíme, ale je docela možné, že odcestujeme se třemi brankářkami.

V pondělí 20. listopadu se sejdete v Chebu. Na co se zaměříte v prvních dnech společné přípravy a jaký bude váš další program?
Plán přípravy už máme jasně daný. Čekají nás dva srazy, přičemž první sraz v Chebu budeme věnovat naší hře a novým věcem, kterými bychom chtěli obohatit naši hru ať už v obraně nebo v přechodové fázi a útoku. Máme připraveny videosestřihy z našeho dvojzápasu se Slovinskem a střetnutí s Islandem, ve kterých si ukážeme, co fungovalo a co nebylo dobré. Zaměříme se prostě na naši hru a naše slabiny. To si pak vyzkoušíme během zápasů v Chebu.

A potom v Plzni o týden později?

V Plzni se začneme připravovat na první dva soupeře na šampionátu. Už teď máme zápasy Polska a Argentiny zanalyzované a sestříhané, ale budeme se tomu věnovat právě až na kempu v Plzni. Během modelového zápasu s plzeňským dorostem si pak znovu vyzkoušíme, co budeme chtít hrát v Německu. Po prvních dvou dnech budeme mít na šampionátu den volna a budeme mít čas si dalšího soupeře zanalyzovat podle jeho aktuálních výkonů na šampionátu, proto se před odjezdem budeme věnovat jen prvním dvěma protivníkům.

Je o vás známo, že se v práci s týmem hodně zaměřujete i na mentální přípravu a týmové aktivity mimo hřiště. Co máte v plánu před šampionátem tentokrát?

Jak v Chebu, tak v Plzni absolvujeme teambuildingové aktivity. Jsou nedílnou součástí naší přípravy. V Chebu je to jasné. Opět se chystáme před turnajem na setkání s dětmi z místního dětského domova. Co nás čeká v Plzni, to je překvapení, ale už je všechno přesně připraveno. V Plzni s námi bude pracovat opět i mentální kouč Michal Šafář. Bude se náš tým i realizační tým snažit připravit psychicky na šampionát, abychom do Německa odjeli v co největší psychické pohodě. I on už má svůj program pro nás detailně připravený.

Házenkářky se sejdou na západě Čech 20. listopadu. Od čtvrtka do soboty se zúčastní mezinárodního turnaje O štít města Chebu, kde se utkají s týmy Rakouska, Švýcarska a Norska B.

Po jednodenní přestávce se znovu setká vybraná osmnáctka hráček v pondělí 27. listopadu v Plzni, odkud se pak odpoledne ve čtvrtek 30. listopadu přesunou házenkářky autobusem do německého Bietingheimu-Bissingenu. Finální nominaci šestnácti hráček, které odjedou na MS, oznámí trenéři večer ve středu 29. listopadu.

K prvnímu zápasu proti Argentině nastoupí český tým v sobotu 2. prosince ve 14 hodin.


Nominace pro přípravný kemp v Chebu/Františkových Lázních 20. – 25. listopadu a přípravný kemp v Plzni 27. listopadu – 30. listopadu 2017:

Brankářky: Kudláčková Petra (DHC Slavia Praha), Müllnerová Dominika (DHK Baník Most), Satrapová Lucie (HK Kristianstad, SWE)

Pivoti: Adámková Petra (TPSG Frisch Auf Goppingen, GER), Šetelíková Alena (DHC Slavia Praha)

Pravá křídla: Fryčáková Tereza (DHK Zora Olomouc), Knedlíková Jana (Gyori Audi ETO, HUN), Zachová Dominika (DHK Baník Most)

Levá křídla: Fryčáková Vendula (DHK Zora Olomouc), Malá Veronika (Issy Paris Hand, FRA), Salčáková Kristýna (ATM Achneheim Truchtersheim, FRA)

Pravé spojky: Galušková Veronika (DHK Slavia Praha), Hrbková Michaela (TSPG Frisch Goppingen), Ryšánková Helena (Cercle Dijon Bourgogne, FRA)

Levé spojky: Andrýsková Veronika (HC Zlín), Jeřábková Markéta (DHK Baník Most), Kordovská Kamila (HSG Blomberg-Lippe, GER)

Střední spojky: Kolářová Michaela (HC Zlín), Luzumová Iveta (Thüringer HC, GER), Marčíková Šárka (SPR Pogoň Szczetin, POL), Maňáková (Růčková) Petra (DHK Baník Most)

Náhradnice: Bezpalcová Eva (DHK Baník Most), Borovská Michaela (DHK Baník Most), Jačková Eliška (DHC Slavia Praha), Janoušková Michaela (TVB Beyröhder, GER), Kovářová Sára (DHK Baník Most), Šustková Jana (SHK Veselí n. M.)

Program turnaje O štít města Chebu 23. – 25. listopadu 2017, Městská hala Hvězda Cheb:

Čtvrtek 23. listopadu
17.00 Norsko – Švýcarsko
19.00 Česká republika – Rakousko

Pátek 24. listopadu
15.25 Česká republika – Švýcarsko
17.30 Rakousko – Norsko

Sobota 25. listopadu
13.55 Švýcarsko – Rakousko
16.00 Česká republika – Norska

 


 

Program českého týmu v základní skupině B na MS 2017 v Německu:

Sobota 2. prosince 14.00 Česká republika – Argentina
Neděle 3. prosince 14.00 Polsko – Česká republika
Pondělí 4. prosince – volno
Úterý 5. prosince 18.00 Švédsko – Česká republika
Středa 6. prosince – volno
Čtvrtek 7. prosince 20.30 Česká republika – Norsko
Pátek 8. prosince 18.00 Česká republika – Maďarsko

-rt

Komentáře