Tradiční Andělské hody s právem a košt burčáku ve Veselí nad Moravou Foto: Jiří Hausner

Veselí nad Moravou – Město Veselí nad Moravou a Veselské kulturní centrum pořádalo v sobotu 29 září, již tradiční Andělské hody právem, které se konaly na náměstí Míru ve Veselí nad Moravou.

Už tři týdny před Andělskými hody žilo město přípravou na hodové veselí.

Zájemci o lidové tance se učili tancovat na kurzu lidových tanců, které připravilo Veselské informační centrum. Zájemce tance učili členové folklorní soubory Radošov z Veselí nad Moravou a Lipovjan z Lipova.

V pátek 28 záři, se spustili stárci a stárky s mládenci a děvčaty hodové přípravy přípravou máje a hodových ozdob. Od 16 hodin se začal stavět máj za hojného podpoření muziky a zpěvem. Večer divákům hrála DH Konúpci, CM Fraj a Veselský mužský sbor a CM Veselice.

OBRAZEM: Tradiční Andělské hody ve Veselí nad Moravou

Hlavní den byl nepochybně sobotní program v 29 září. Od devíti hodin se náměstí Míru zaplnilo návštěvníky a kolem něj prodejními stánky tradičních místních specialit a výrobků. Například mohli návštěvníci koupit si čerstvě upečené beleše, perníčky, zelňáky a další pochutiny. K pití si mohli návštěvníci vybrat například víno a burčák místních a přespolních vinařů. Děti se mohly povozit na koníkovi a na kolotoči. K tomu hrály kapely Jinan, Flashband a dechová hudba místní umělecké školy. Odpoledne, tradičně patřilo přespolním hostům, kteří zazpívali své písničky.

Kolem 16 hodině přijeli na náměstí nový stárci a stárky a její doprovod. Poté se krojovaný průvod vydal na radnici, pro hodové právo k starostovi. Po představení starších a mladších stárků starosta předal hodové právo staršímu stárkovi a přečetli hodové právo.

Následně, se průvod vydal na místní faru pro požehnání od kaplana Poštulky.


ČTĚTE TAKÉ: Masarykovo náměstí v Uherském Hradišti ožilo. Konal se zde Evropský den bez aut
V Uherském Hradišti na Masarykově náměstí a přilehlém okolí se konala 21. září akce pro děti dospělé se jménem „Evropský den bez aut.“ Akci pořádalo středisko volného času „Klubko,“ ze Starého Města, ve spolupráci městem Uherské Hradiště. 

Průvod pokračoval na náměstí Míru, kde vystupovali  místní folklorní soubory. Po rozloučení a přípitku všech účinkujících po 18. hodině pozval starosta návštěvníky na hodovou zábavu do místního kulturního domu, kde hodová zábava pokračovala do pozdních hodin.

V neděli v 10 hodin se v kostele sv. Andělů strážných konala mše a od 11 hodin zpívaní před kostelem.

Jiří Hausner, (red.)

Komentáře