Hasiči v Libereckém kraji pracují nejen na obnovení dodávek elektrické energie. Autor: HZS Libereckého kraje

Liberecko – Profesionální hasiči v Libereckém kraji, nad rámec svých zákonných povinností strategickou součinností pomáhají energetikům, ze skupiny ČEZ na dodávkách elektrické energie, které byly způsobeny silným větrem, který se „nejen“ v Libereckém kraji přehnal. Hlavním cílem spolupráce je, co nejrychleji obnovit dodávku elektrické energie do všech odběrných míst v kraji. Informovala o tom krajská mluvčí Libereckých hasičů Pavlína Bílková.

Po přechodu orkánu Herwart přes území Libereckého kraje bylo v neděli bez proudu 85.000 odběrných míst. Situace je k dnešnímu dni výrazně lepší, ale stále se nacházíme v režimu kalamitního stavu.

„Z tohoto důvodu nabídl Hasičský záchranný sbor dodavateli elektrické energie pomoc a technickou podporu, a to především s odstraněním stromů a jiných překážek v drátech elektrického vedení, nebo při zpřístupnění míst, kde technici energetické společnosti potřebují zasáhnout,“ upřesnila mluvčí hasičů.

V mnoha případech je pro terénní čety skupiny ČEZ obnovení dodávky v dané lokalitě velice technicky náročné, proto zasahují hasiči.

„Jen během dnešního dopoledne pomáhali příslušníci HZS LK ve dvou případech,“ upřesnila Pavlína Bílková.

V 9:00 hodin požádal technik skupiny ČEZ o pomoc se zpřístupněním místa vedení elektrických drátů. Utržené el. vedení se zamotalo do stromu, který poryv větru vyvrátil a strom i s dráty uvízl v řece Olešce.

Do obce Košťálov vyjeli k zásahu profesionální hasiči ze stanice Semily a místní dobrovolná jednotka. Proud vody v řece byl tak silný, že hasiči nemohli použít připravený člun. Museli tedy za pomoci lanového jištění do vody. Strom, který ležel na vedení, rozřezali dráty uvolnili.

K druhému případu vyjely jednotky dnes dopoledne do Jindřichovic pod Smrkem. Profesionální hasiči ze stanice Raspenava a jindřichovičtí dobrovolní hasiči zde přes hodinu rozřezávali vyvrácenou vrbu, která celou vahou ležela na drátech elektrického vedení.

Jednotky z montážní zdvihací plošiny provedly postupné odřezání větví a postupovaly dál po kmeni.

Hasičům se tak v obou případech podařilo zpřístupnit technickým četám skupiny ČEZ místa událostí, aby mohly bezpečně pracovat na obnovení dodávek elektrické energie.

Technickou podporu a pomoc poskytl Hasičský záchranný sbor Libereckého kraje, také Městské nemocnici v Semilech. Nemocnice požádala hasiče o součinnost při řešení problému se závadou na vytápění.

Proto, aby byl pacientům zajištěn tepelný komfort poskytl HZS LK nemocnici 20 kusů horkovzdušných ventilátorů. Stále se ještě poruchu nepodařilo opravit a ventilátory tedy poběží, dokud bude potřeba.

„V souvislosti s extrémní situací, která nastala po větrné smršti, kontaktoval Hasičský záchranný sbor odpovědné pracovníky všech obcí s rozšířenou působností v kraji. I zde profesionální hasiči nabídli svou pomoc a technickou podporu při řešení mimořádných událostí v obcích,“ doplnila mluvčí hasičů.

PSALI JSME:Do Česka dorazil Orkán, hasiči hlásí stovky výjezdů ve všech krajích Republiky – Velký souhrn

-jb

 

Komentáře