Obezita u dětí, ilustrační foto. Zdroj: #pixabay.com /

Česko – Praktičtí lékaři pro děti a dorost se chtějí více starat o obézní děti. Epidemie obezity u dětí a dospívajících patří mezi prioritní problémy nejen u nás, ale je to problém celosvětový. Navíc přibývá extrémně obézních dětí, které pak v souvislosti s vysokou váhou trápí další zdravotní a také psychické problémy. Jsou ohroženi vysokým krevním tlakem, vysokým cholesterolem, onemocněním srdce, rozvojem cukrovky, bolestmi kloubů, problémy se štítnou žlázou a řadou dalších nemocí.

Péče lékařem primární péče je považována za nejúčinnější a nejefektivnější. Předpokladem je dobrá spolupráce s rodinou dítěte. Těmto dětem se většinou nikdo pravidelně a dlouhodobě nevěnuje, diagnóza obezity s nimi přechází do dospělosti a hrozí jim brzy tzv. metabolický syndrom a jiné nemoci včetně zvýšeného rizika rakoviny,“ říká předsedkyně Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost MUDr. Ilona Hülleová. Lékaři proto žádají zdravotní pojišťovny o možnost děti pravidelně monitorovat a pomáhatjim s hubnutím. Budou o tom diskutovat na své největší akci – Kongresu primární péče, který se koná od 22. února v Praze.

„Roste počet dětí, které někdy i v řádu měsíců přeskočí všechny váhové křivky a spadnou do kategorie obezity, případně až extrémní obezity. Často to bývá kvůli nesprávným stravovacím návykům v rodině či jiným problémům v rodině nebo například po úraze, kdy se dítě přestane hýbat, ale jídlo neomezí. Většinou je na vině právě stravování, kdy děti vynechávají snídani a často i oběd, koupí si místo toho nějakou pochutinu, a pak se dojídají večer. Když k tomu přičteme menší ochotu se hýbat, je problém na světě,“ vysvětluje MUDr. Hülleová. „Je potřeba s takovými dětmi a jejich rodinami pracovat, vysvětlit jim váhovou křivku, sestavit jídelníček, pomáhat nastavit režim a kontrolovat je.“ Podle lékařky dosavadní řešení, jako například lázně, pomohou spíše jednorázově, dítě je ale třeba sledovat dlouhodobě, aby bylo možné předejít zdravotním problémům, jež obezitu provázejí. Odborníci odhadují, že v Česku má nadváhu téměř třetina dětí, především chlapců, s obezitou se potýká přibližně 6,5 % dívek a přes 12 % chlapců.

ČTĚTE TAKÉ

Dětští lékaři usilují také o uvolnění preskripčních omezení u desítek léků, které by jim usnadnily péči o mladé pacienty. „Konkrétně jednáme o možnost předepsat v ordinaci určitá antialergika, například kapky do očí, do nosu. U astmatiků možnost vystavit recept na inhalační preparáty nebo léky na atopický ekzém. Bavíme se o lécích na nejčastější dětské nemoci, s nimiž se v našich ordinacích setkáváme,” doplňuje MUDr. Hülleová.

Mgr. Veronika Ostrá,
(-red.)

BEZ KOMENTÁŘE