Sdílejte
Ekonomina, ilustrační foto. Autor: PixaBay. Licence: CC0 Public Domain

Praha/ČR – Na konferenci Česko – silný hráč v evropské lize se dnes v pražském centru DOX sejdou přední zástupci politiky a byznysu, aby veřejnosti nabídli své představy o budoucím českém hospodářském modelu. Svou vizi sociálně-tržního hospodářství představí místopředseda vlády pro vědu, výzkum a inovace Pavel Bělobrádek, jeho pozvání k diskusi přijal také člen Evropské komise Günther Oettinger.

Z řad byznysu vystoupí například generální ředitel Siemens ČR Eduard Palíšek, generální ředitel Třineckých železáren Jan Czudek, předseda Asociace malého a středního podnikání Karel Havlíček, zakladatelka Institutu pro digitální ekonomiku Jana Adamcová, zakladatel Centrum.cz Oldřich Bajer a řada dalších.

Na konferenci vystoupí zejména představitelé podniků, které generují vysokou přidanou hodnotu a potřebují pro konkurenceschopnost svých firem specifické znalosti a schopnosti. „Vysokou přidanou hodnotu generují výzkum, digitální transformace, kultura a kreativita. Jen kombinací těchto faktorů může být Evropa dlouhodobě konkurenceschopná,“ doplňuje Günther Oettinger, člen Evropské komise, který měl dříve na starosti digitální ekonomiku a dnes má na starosti rozpočet.

České hospodářství se po těžkém období čtyřiceti let zaostalosti a uzavřenosti již vzpamatovalo a firmy, které se po revoluci etablovaly na domácím či světovém trhu, to dokázaly bez pomoci politiky či státu.

„Nicméně aby české podniky přežily digitální transformaci a aby byly schopny generovat vysokou přidanou hodnotu, potřebují se státem spolupracovat. Zejména v oblasti vědy a výzkumu je patrné, že nedáváme společně góly. Proto představím vizi, jak společně vítězit,“ říká místopředseda vlády pro vědu, výzkum a inovace Pavel Bělobrádek.

PSALI JSME: Otevřený dopis ministru financí Ivanu Pilnému od vědců a vědkyň Fóra Věda žije!

Na konferenci vystoupí zejména představitelé podniků, které generují vysokou přidanou hodnotu a potřebují pro konkurenceschopnost svých firem specifické znalosti a schopnosti.

Předseda Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR Karel Havlíček k tomu dodává: „Digitalizace byznysu zdaleka není spojena pouze s revolucí v oblasti průmyslu. Prakticky všechny firmy čekají velké změny, spojené jak s mimořádnými příležitostmi, tak nemalými riziky. Nová generace zákazníků během několika let zcela změní zažité výrobní, obchodní i komunikační procesy velkých i malých podniků. Včerejší úspěch je dobrým základem, nikoliv ale předpokladem, že přežijeme i v dalších letech. Svůj přístup musí ale změnit i stát, vědecká a akademická sféra.“

ČTĚTE TAKÉ: Kontrolní podíl ve Steelco Group získává rodinná firma Miele

Autor:
Anežka Fuchsová,
IKDP,
Redakce „ZE“

Komentáře