Sdílejte
Politika - rkonomika, ilustrační foto. Autor: PixaBay, licence: CC0 Public Domain

Praha – Nejdůvěryhodnějším předsedou politických stran a hnutí je Tomio Okamura následován Andrejem Babišem, před sedmým Bohuslavem Sobotkou je již i Petr Fiala a Petr Robejšek.

Nejdůvěryhodnějším předsedou politických stran a hnutí je čtyři měsíce před sněmovními volbami předseda SPD Tomio Okamura. V aktuálním průzkumu společnosti SANEP, který monitoroval důvěryhodnost předsedů politických stran a hnutí, získal Tomio Okamura v souhrnu 41% kladných hlasů. Jako zajímavost lze uvést, že kromě voličů této strany vnímají Tomio Okamuru jako důvěryhodného zejména tradiční nevoliči, kteří obecně dlouhodobě nedůvěřují politikům a politice jako takové.

Z předsedů politických stran a hnutí, které mají své zástupce v Parlamentu anebo dosáhli v souhrnu kladných hlasů tříprocentní hranici, se na druhém místě umístil předseda hnutí ANO Andrej Babiš, a to se ziskem v souhrnu 37,8% kladných hlasů. Andrej Babiš stejně jako Tomio Okamura sbírá kladné hlasy nevoličů, ovšem oproti předsedovi SPD vyvolá osoba Andreje Babiše i poměrně značnou negativní emoci, což lze doložit ziskem v souhrnu 49,8% záporných hlasů.

Poměrně velkým překvapením je umístění předsedy ODS Petra Fialy se ziskem v souhrnu 25,5% kladných hlasů na třetím místě. Tomio Okamura, ale i Petr Fiala mohou aktuálně těžit i z politické situace, kterou provázela jak vládní krize, tak chování premiéra Bohuslava Sobotky, ale i kauzy dnes již bývalého ministra financí Andreje Babiše. Petr Fiala na svou stranu získává část dříve zklamaných pravicových voličů.

Ze situace na domácí politické scéně však těží například i předseda Realistů Petr Robejšek, který získal v souhrnu 23,3% kladných hlasů. Na Petra Robejška nemá názor, nebo neumí odpovědět 54,8% dotázaných, což svědčí mj. o jeho malé znalosti, na druhou stranu kladně působí zejména na pravicové voliče, pro něž může představovat určitý typ seriózního politika.

ČTĚTE TAKÉ: Iluze pro voliče – zdravotnictví bez doplatků!

Události posledních měsíců na domácí vrcholné politické scéně se pak naopak negativně odrážejí zejména na osobě předsedy ČSSD a premiéra Bohuslava Sobotkovi. Ten se aktuálně těší důvěře v souhrnu 20,6% voličů, což mu stačí až na sedmou pozici. Pro pozici premiéra a předsedy nejsilnější vládní strany se tak nejedná o příznivou situaci. Bohuslav Sobotka pak získal v souhrnu 53,8% záporných hlasů, v čemž ho překonal pouze předseda TOP 09 Miroslav Kalousek se ziskem v souhrnu 60,3% záporných hlasů. Bohuslav Sobotka se tak v očích voličů, kteří mu dali pouze 5,8% jednoznačně kladných hlasů, stává velmi slabou personou, což se projevuje i na klesajících volebních preferencích. Bohuslavu Sobotku dlouhodobě znevýhodňuje jeho nevýhodná pozice vedle mnohem suverénnějšího a charismatičtějšího Andreje Babiše. Na úbytku důvěry Bohuslava Sobotky se však podílejí jak jeho postoje k uprchlické problematice, tak zejména jeho poslední postoje a kroky související s demisí vlády, respektive s odvoláním Andreje Babiše, které voliče nepřesvědčili o jeho lídrovských a politických kvalitách.

Mezi nejméně důvěryhodné, ale i nejméně známé lídry politických stran a hnutí patří předseda Soukromníků Petr Bajer (4,7%) a předseda ODA Pavel Sehnal (3,8%).

Exkluzivní internetový průzkum společnosti SANEP byl proveden ve dnech 5.- 9.6. 2017 na vybrané skupině 1819 dotázaných, kteří představují reprezentativní vzorek obyvatel ČR ve věku 18+ let. Celkově se průzkumu společnosti SANEP zúčastnilo v rámci respondentního panelu 220 tisíc registrovaných uživatelů 16.941 dotázaných. Reprezentativní vzorek byl vybrán metodou kvótního výběru a odpovídá sociodemografickému rozložení obyvatel ČR dle údajů Českého statistického úřadu. Statistická chyba u uvedené skupiny obyvatel se pohybuje v rozmezí +-2,5%. Kontrola daného vzorku byla provedena triangulační datovou metodou.

SANEP je členem mezinárodní aliance výzkumných agentur AIMRI (Alliance of International Market Research Institutes).

Autor: Oldřich Zajíc,
ředitel a jednatel SANEP &
Redakce „ZE“

Komentáře