Sdílejte
Odhalená nelegální výrobna tofu v pražském Šeberově. Tofu prodávali v tržnici SAPA Foto: SZPI

PRAHA – ŠEBEROV / Otřesné výrobní podmínky. Tak lze označit prostředí domu v pražském Šeberově v ulici K Hrnčířům 43, kde v uplynulých dnech zasahovali pražští kriminalisté společně s pracovníky Státní zemědělské a potravinářské inspekce. Pražští kriminalisté z týmu Regulátor, kteří se zabývají problematikou trestné činnosti páchané v areálu tržnice SAPA, odhalili případ nelegální výroby a distribuce tofu.

Detektivové odhalili nelegální výrobnu tofu, konstatoval v pátek 8. dubna mluvčí Jan Daněk z ředitelství pražské policie.

Na počátku byly poznatky kriminalistů z týmu Regulátor, kteří mají za úkol sledovat dění ve vietnamské tržnici Sapa v Libuši. Odhalení nelegální výroby a distribuce tofu je právě jejich úspěchem. Na počátku přitom bylo jen podezření, že tady něco není v pořádku. Začali tedy sledovat muže, který je zaujal tím, že v areálu tržnice prodával potraviny přímo z auta.

„Rozhodli se ho monitorovat a zjistili, že muž má v jednom z domů v Šeberově v garáži zřízenou výrobnu tofu, které pak distribuuje do tržnice Sapa. Kriminalisté se proto spojili se Státní zemědělskou a potravinářskou inspekcí, aby provedli společný zákrok,“ přiblížil Daněk počáteční fáze případu.

Policie udeřila na dvou místech

Následoval současný úder hned na dvou místech naráz. Kriminalisté společně s inspektory chytili prodejce přímo při prodeji – a ve stejné chvíli začala také kontrola v prostorách výrobny. Očekávání, že tam nebudou zrovna sterilní podmínky, se přitom naplnila.

Případ dál řeší potravinářská inspekce, jejíž mluvčí Pavel Kopřiva prostředí výrobny označil jako naprosto nevyhovující; nepřijatelné hygienické podmínky neumožňovaly zajistit bezpečnost při výrobě potravin. Mimo jiné kvůli celkovému zaplísnění a nulovému zajištění proti průniku škůdců, jejichž přítomnost prozrazoval nalezený myší trus.

Už na pohled ostatně stěny, stropy i podlahy objektu působí zbědovaným dojmem: Kopřiva v pátek hovořil přímo o „dezolátním stavu“. „Inspektoři na místě uložili zákaz užívání prostor a zároveň zakázali dále zpracovávat a uvádět do oběhu sójové boby v celkové hmotnosti 1650 kilogramů,“ konstatoval Kopřiva. Doplnil, že s provozovatelem inspekce zahájí správní řízení o uložení pokuty.

V šetření ovšem pokračují i kriminalisté. „Nyní budou zjišťovat, zdali nebyla naplněna skutková podstata některého trestného činu,“ poznamenal Daněk.

Komentáře