Sdílejte
Vodní nádrž - přehrada, ilustrační foto. Autor: Pexels / PixaBay

Praha – Ve dnech 3. – 7. července se v České republice setká přes 1000 delegátů z více, jak 70 států světa, aby diskutovali nad současnými tématy z oblasti přehradního stavitelství. Mezinárodní přehradní komise (International Commission on Large Dams, ICOLD) byla založena v roce 1928. Jedním z 11 zakládajících států bylo Československo.

Doposud nikdy se však nepodařilo tuto nejvýznamnější akci na poli výstavby, provozu a údržby přehrad zorganizovat v České republice. Záštitu tomuto zasedání udělil ministr zemědělství Marian Jurečka.První týden v červenci se tak v Clarion Congress Hotelu Praha v pražských Vysočanech završí dlouholeté přípravy. „S přípravami setkání jsme započali již před pěti lety. K definitivnímu potvrzení pořadatelství došlo v roce 2014. Od té doby se práce na přípravě zintenzivnily a již nyní víme, že co do počtu zahraničních účastníků bude naše pražské zasedání nejúspěšnější za několik posledních let,“ uvedl doc. Ing. Ladislav Satrapa, CSc., předseda Českého přehradního výboru, organizátora zasedání.

TIP REDAKCE: Litvínovský nábytek Kolina byl oceněn certifikátem „Prověřená společnost 2017“

Ve středu 5. července se uskuteční mezinárodní symposium „Knowledge Dam Based Engineering“ (Přehradní stavitelství založené na znalostech). Do devíti sekcí bylo přijato 297 příspěvků z více jak 40 zemí světa. „Prezentováno bude celkem 77 příspěvků. Namátkou lze zmínit příspěvky zabývající se problematikou rekonstrukce přehrady Oroville v Kalifornii či bezpečností írácké přehrady Mosul,“ konstatoval Ing. Miroslav Brouček, Ph.D., jeden z odborných garantů sympozia z Katedry hydrotechniky, Fakulty stavební, ČVUT v Praze.

V rámci symposia se 5. 7. 2017 od 10.00 hodin v sále Stella uskuteční tisková konference, které se zúčastní: president ICOLD prof. Anton Schleiss (Švýcarsko), předseda ČPV doc. Ladislav Satrapa, předseda Svazu vodního hospodářství ČR RNDr. Petr Kubala, vicepresident ICOLD Michael Rogers (USA), generální tajemník ICOLD Michel de Vivo (Francie), zástupce ministerstva zemědělství a další významní hosté 85. výročního zasedání ICOLD.

Pro účastníky je připraven bohatý odborný i společenský program, který představí pořadatelskou zemi z několika úhlů pohledu. Delegáti během technických exkurzí navštíví více jak 10 přehrad; například vodní dílo Fláje, jedinou betonovou pilířovou přehradu v Česku, díky čemuž je zařazena mezi kulturní památky ČR. Mezi další navštívené přehrady patří klenbová přehrada Vrchlice či přehrada Slapy s přelévanou vodní elektrárnou.

Exkurze jsou připravovány ve spolupráci se státními podniky Povodí.

V průběhu celého týdne se uskuteční několik odborných workshopů, proběhne technická výstava a účastníci budou mít možnost poodhalit krásy i české kultury, kdy v Rudolfinu jim známá česká díla klasické hudby zahraje Symfonický orchestr Českého rozhlasu. „Naší snahou je zahraničním kolegům představit naší zemi včetně jejích specifik. Na území ČR máme více než 100 velkých přehrad a 20 tisíc malých nádrží. Historie vodního stavitelství u nás sahá do 13. století a i v současnosti v oblasti technickobezpečnostního dohledu vodních děl máme světu co nabídnout,“ zmínil závěrem doc. Satrapa.

ČTĚTE TAKÉ: Radim Jančura spojí síly s národním dopravcem

Autor: Ing. Milan Zukal, Ph.D.,
tajemník
Českého přehradního výboru, z.s

Komentáře