Na snímku předseda ŘN-VU Josef Zickler. Foto: archiv Josef Zickler

Karlovarsko – Voda je komodita, o níž se v Bibli píše, že o ni bude třetí světová válka. Jaký hlupák, tedy  prodá zdroje suroviny vody soukromé firmě a nechá si trubky, tedy náklady? Co s tím? Otázka dnes spíše politická.

V rámci  přípravy předvolební kampaně na post senátora jsem oslovil několik starostů, s cílem zmapovat i skryté regionální problémy. Nikdy bych  nečekal, kolik lidí trápí nedostatek vody. Vrcholem této pyramidy pro mě bylo Toužimsko.

Řeknete si :Dnes ve středoevropském prostoru problém triviální.“ S tímto postojem nesouhlasím, ale nejspíše s ním souhlasí naši zákonodárci, nebo snad nahrávají ekonomice vlastníků vodních zdrojů? Nevěříte? Tak posuďte sami.

Kdo se zdravým rozumem mohl vydat příkaz zpoplatnit stočné majitelům studní a vrtů?

Vesnice se rozhodne za své peníze vybudovat vrt, sloužící jako zdroj vody. K tomu si pořídí čistící kontejner na odstranění železa a dusičňanů a dalších složek. Toto vše není levné. Ale těch tisíc lidí, které tento vrt v obci vodou zásobuje si rádi zaplatí tyto náklady, protože kvalitní voda znamená kvalitní život. Ovšem všichni přestanou chápat ještě poplatek pro provozovatele zdroje.

Pro uvedený příklad odběru činí předmětný poplatek  389 820,- Kč ročně. Tisic lidí je zhruba 250 rodin. Asi nikdo nechápe proč má platit navíc 1559,- Kč. Tento poplatek je víc jak neetický.

Ještě před 60. lety bylo ze  zdrojů jako studny a vrty zásbováno více jak 3/4 obyvatelstva.

Přitom vyčistit vodu ze studny, kde je minimum chemie, trocha kamene a trocha bakterií je velmi levné. Dostat z vody vodárenskou chemii jako síran hlonitý, hypermangan, sodu a hlavně chlor a jeho deriváty je drahé. Každý ví, že máme prvenství již čtvrt století v rakovině tlustého střeva, ale málo se hovoří o tom, že jsme jednička v rakovině ledvin. Vody je čím dál méně a populace více. Veolia a jim podobné firmy utahují smyčku kolem krku hlavně městům.


PSALI JSME: NEBOJÍM SE SLOVA „UMÍSTĚNKY…“ Sokolovsko a Mostecko má jeden společný problém, tvrdí Josef Zickler


Poučení pro mě jsou dvě. To první říká, že v regionu  budeme mít pouze to co si  sami zařídíme. Druhé je to, že občana v regionu zajímá více, než kdo je hradním pánem ,aby měl doma dostatek vody. Ono, totiž bez prezidenta se nechá žít, ale bez vody stěží.

Josef Zickler,
ŘN-VÚ, (red.)

Komentáře