Autobus MHD ICOM, ilustrační foto. Zdroj: #modra-vlna.cz

Jihlava – Od 1. září bude moci cestující veřejnost uplatnit v linkových autobusech ICOM transport 75procentní slevu. Stát dopravcům zaplatí kompenzaci ztráty z jízdného.

Dle vládního nařízení vstoupí 1. září v platnost sleva na jízdné pro děti, studenty a seniory. Sleva na jízdném se týká seniorů ve věku nad 65 let, žáků a studentů od 6 do 26 let. Zvýhodněné jízdné se bude moc uplatnit na všech linkových autobusech ICOM transport po celé České republice.

Vládní nařízení ponechalo dopravcům možnost, aby se mohli sami rozhodnout, které linky z uvedených slev vyčlení, ale ICOM transport zatím neplánuje, že by využití slev na některých linkách neumožnil.

Je možné, že díky slevám vznikne na příměstských linkách zvýšení zájem o cestování. „Situaci budeme sledovat a v případě potřeby vybrané spoje posílíme,“ uvedla předsedkyně představenstva Kateřina Kratochvílová.


ČTĚTE TAKÉ: Stát mzdu řidičů kamionů neřeší, ICOM transport ano
Zatímco stát nereaguje na požadavky dopravců na nutné řešení minimální zaručené mzdy pro řidiče kamionů, spol. ICOM transport koná. 

A co bude pro uplatnění slevy potřeba? Stačí platný doklad totožnosti v podobě občanského průkazu, řidičského průkazu, či pasu, netýká se dětí do 15 let. Průkazy se budou prokazovat při koupi jízdenky senioři nad 65 let a mládež od 15 do 18 let. Studenti od 18 do 26 let se budou naopak prokazovat studentským průkazem, který vydává přímo dopravce.

Přehled cestujících a způsob uplatnění slev:

* cestující od 6 let do 18 let .

* Cestující ve věku od 6 let do 15 let nárok na zlevněné jízdné neprokazují

* Cestující ve věku od 15 let do 18 let prokazují nárok na zlevněné jízdné občanským průkazem, cestovním pasem, žákovským průkazem nebo studentským průkazem ISIC

* žáci a studenti ve věku od 18 do 26 let

* Prokazují nárok na zlevněné jízdné platným žákovským (studentským) průkazem nebo platným studentským průkazem ISIC

* cestující starší 65 let

* Prokazují nárok na zlevněné jízdné průkazem občana Evropské unie (občanský průkaz) nebo cestovním pasem.

Petr Král, redaktor
(red.)

Komentáře