© Sputnik / Pavel Lisitsyn

Česko – Motorkáři z ruského klubu Noční vlci dorazili v pondělí do Prahy a na Olšanských hřbitovech uctili památku padlých sovětských vojáků. Spolu s nimi se akce zúčastnil i místopředseda ČSSD Jaroslav Foldyna. U hřbitova se střetli se svými odpůrci. Dva muži skončili v policejních autech.

Noční vlci v pondělí dorazili na Olšanské hřbitovy, aby spolu se svými stoupenci uctili památku sovětských vojáků, kteří padli při osvobozování Československa. Klub je spojován s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, který jejich akce často navštěvuje. Lídr klubu Alexandr Zaldostanov (rovněž známý jako Chirurg) se dostal na sankční listinu EU a USA za podporu připojení Krymu k Rusku. Proto na motorkáře čekala i řada odpůrců.

Demonstranti drželi v rukou vlajky EU, USA, ČR i Ukrajiny. Nesli rovněž transparenty, na kterých je ruský prezident Vladimir Putin vyobrazen jako Hitler. Původně aktivisté ze sdružení Pulse of Europe plánovali organizovat i „eurokolonu“, ale od té později upustili, aby neblokovali dopravu.


HLAVNÍ ZPRÁVY: Česká republika nikdy nevyráběla ani neskladovala novičok, tvrdí česká vláda
Minulý týden prezident Miloš Zeman prohlásil, že nervově paralytická látka A-230 (novičok) byla vyráběna v malém množství ve Vojenském výzkumném ústavu. Vláda po schůzce premiéra v demisi Andreje Babiše se šéfy českých tajných služeb prohlásila, že se látka novičok v Česku nevyráběla, nevyvíjela ani neskladovala.

Mezi stoupenci Nočních vlků a jejich odpůrci se pak strhla emotivní hádka. Slovní přestřelky se zúčastnil i místopředseda ČSSD Foldyna. Nepřijeli sem dělat politickou provokaci, ale uctít památku,“ hájil poslanec Noční vlky. ČSSD se podle Lidových novin od Foldynovy účasti distancovala a předseda strany Jan Hamáček Lidovkám napsal, že se „jedná o soukromou iniciativu Jaroslava Foldyny.

Na místě bylo kolem 150 stoupenců a odpůrců Nočních vlků. Policie během akce nemusela zasahovat, nicméně jak uvádějí Lidovky, dva muži nakonec skončili v policejních vozidlech.

Motorkáři z klubu Noční vlci svou jízdu zahájili 22. dubna v Moskvě a 9. května, kdy Rusko tradičně slaví Den vítězství, dorazí do Berlína.

@ cz.sputniknews.com,
(red.) *

Komentáře