pozvánka: V Luké budou k vidění trofeje siky japonského

Litovelsko – Sál pohostinství v Luké na Litovelsku bude o víkendu hostit přehlídku trofejí siky japonského. Zájemci ji mohou navštívit v sobotu 10. února od 9 do 18 hodin a v neděli 11. února od 9 do 15 hodin.

Celkem bude k vidění přes 120 trofejí. „Výstava se do Luké vrací po třech letech a představí trofeje zvěře ulovené v regionu Bouzovsko,“ říká jednatel Okresní myslivecké jednoty Olomouc Jiří Zbořil. Návštěvníci se mohou těšit také na zvěřinové speciality a vystoupení Trubačů z Doubravy.

Sika japonský je příbuzným evropského jelena. Jeho původní domovinou je Asie, v Čechách začal být chován na konci 19. století. Zatímco jelen lesní zvaný evropský může vážit až 250 kilogramů, sika jen 60, je tedy výrazně menší.

Jedna z největších populací siky japonského žije na Bouzovsku. První zvířata pronikla do volné přírody po druhé světové válce z obory v Žádlovicích nedaleko Loštic. Po roce 1980 byla v regionu vyhlášena oblast chovu siky japonského, který začal být řízen. Zlepšilo to zdravotní stav zvířat, jejich kvalitu a počty kusů.


TÉMA DNE:  Čtvrteční protest taxikářů. Pražská policie připravuje v souvislosti s avizovaným protestem taxikářů opatření


Ivo Heger,
(red.)

Komentáře