Spadlý strom na Liberecku. FOTO: HZS Libereckého kraje

Česko – Noční vítr lámal stromy napříč republikou. Na několika místech v Česku nejezdí vlaky, důvodem jsou stromy popadané na tratě. Energetici mají aktuálně plné ruce práce, tisíce domácností jsou bez proudu. Varování Českého hydrometeorologického ústavu pro Českou republiku před silným větrem platí do středečních 15:00 hodin.

Problémy se silným větrem hlásí také České dráhy. Provoz vlaků byl zastaven na některých místech ve Středočeském, Libereckém, Královéhradeckém, Jihomoravském a Moravskoslezském kraji. 

Energetická společnost ČEZ, ve středu v 6:00 hodin ráno evidovala přes 25poruch na vedení vysokého napětí a další poruchy na nízkém napětí. „Bez elektřiny je necelých 7000 odběrných míst. Jedná se především o oblast severovýchodních Čech. V terénu máme pracovníky poruchových služeb, kteří pracují na obnovení dodávky elektřiny,” uvedla tisková mluvčí spol. ČEZ Soňa Holingerová.

KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ

V souvislosti se silným větrem vyjížděly jednotky požární ochrany k celkem 10 zásahům, a to zejména během včerejšího večera 23. října a dnešní noci 24. října. Sdělila serveru #zpravyextra.cz, krajská mluvčí královéhradeckých hasičů Martina Götzová.

Silný vítr například uvolnil část lešení v Hradci Králové, Plotištích nad Labem. Hasiči jej částečně rozebrali tak, aby nehrozilo žádné nebezpečí.

Dále hasiči odstraňovali popadané stromy na Hradecku (Štít, Hradec Králové, Slatina, Kratonohy), na Trutnovsku (Žacléř, Královec) a v Krkonoších. V ranních hodinách poté vyjížděla jednotka ke spadlému stromu, který blokoval provoz na železniční trati u Kuksu,“ doplnila mluvčí krajských hasičů.

LIBERECKÝ KRAJ

Od dnešní půlnoci vyjížděli hasiči v Libereckém kraji v souvislosti se silným větrem k téměř 40 událostem. Kvůli silnému nárazovému větru popadaly na několika místech kraje stromy a zatarasily komunikace. Informovala o tom krajská mluvčí libereckých hasičů Pavlína Bílková.

Spadlý strom na Liberecku. FOTO: HZS Libereckého kraje

Nejvíce událostí bylo zaznamenáno v okolí Jablonce nad Nisou, na Semilsku a Českolipsku. Pád stromu uzavřel několik komunikací v přímo v Jablonci nad Nisou, Tanvaldu, ve Svoru, Kamenickém Šenově, Semilech i v Liberci.

V Lučanech nad Nisou vítr vytrhl ze země autobusovou zastávku, kterou hasiči museli zabezpečit, aby neohrožovala okolí. Kvůli větvím, které se zachytily v drátech elektrického napětí, je na Jablonecku část domácností bez elektřiny.

Omezený provoz je i na železničních tratích. Konkrétně mezi Křižany a Karlovem pod Ještědem. Také na trati mezi Novým Borem a Českou Lípou odstraňují hasiči z kolejiště překážky,“ upřesnila mluvčí hasičů.

I přes to, že během přechodu fronty nebyl nikdo zraněn, Hasičský záchranný sbor Libereckého kraje doporučuje v době silného větru minimalizovat pohyb venku a tím se nevystavovat zbytečnému riziku. Následky proměnlivého počasí budou zcela jistě hasiči odstraňovat ještě několik hodin,“ doplnila tisková mluvčí.

MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ

O událostech v Moravskoslezském kraji informoval krajský mluvčí hasičů
Petr Kůdela s tím, že tři jednotky hasičů zasahovaly ve středu 24. října, brzy ráno na železniční trati u Zátoru (okres Bruntál) – na jednokolejné trati mezi Krnovem a Novými Heřminovy – u spadlého stromu přes koleje. Do stromu měl narazit osobní motorový vlak, událost se obešla bez zranění všech pěti osob v soupravě.

Operační středisko hasičů bylo o nehodě informováno ve středu před půl pátou ranní. Do Zátoru ihned vyjela jednotka profesionálních hasičů ze stanice Krnov, jednotka dobrovolných hasičů Krnov a drážní hasiči (SŽDC).

Podle velitele zásahu šlo o listnatý strom o průměru v místě přejetí 12 cm, který odstranili. Čtyřčlenná posádka vlaku i jeden cestující (byl mu zajištěn odvoz do Krnova) vyvázli bez zranění,“ upřesnil Kůdela.

Jednotky profesionálních a dobrovolných hasičů vyjely od úterního večera do středečního rána v Moravskoslezském kraji kvůli silnému větru a dešti celkem 14×, především kvůli odstraňování spadlých a nebezpečných stromů. Například v Mostech u Jablunkova (okres Frýdek-Místek) hasiči odstraňovali ve středu po půl páté ranní z komunikace hned 10 stromů (8 smrků a 2 olše).

V několika případech měli moravskoslezští hasiči na starosti uvolněné střešní plechové krytiny, v Morávce (také okres Frýdek-Místek) provizorně zakrývali rozbité střešní okno plachtou.

Nejvíce výjezdů (sedm) bylo do středečních sedmi hodin kvůli nepříznivému počasí v okrese Frýdek-Místek, v okrese Bruntál 3, v okrese Ostrava-město 2 a po jednom výjezdu na Karvinsku a Opavsku. Všechny události se obešly bez zranění i větších materiálních škod,“ doplnil mluvčí hasičů z Moravskoslezského kraje.

ÚSTECKÝ KRAJ

Od 19:30 hodin 23. října do osmé hodiny ranní 24. října vyjely hasičské jednotky v Ústeckém kraji k celkem 25 zásahům z důvodu silného větru. Hasiči nejčastěji odstraňovali spadlé stromy a větve na pozemní komunikace, dráty vedení a jednom případě spadlý sloup. Informoval o tom krajský mluvčí ústeckých hasičů Lukáš Marvan.

V okresu Děčín vyjely jednotky k 13 zásahům na spadlé stromy na silnici a v jednom případě na dráty vedení. Jednotky zasahovaly v Horním Jindřichově, Rynarticích, Kerharticích, České Kamenici, Chřibské, Heřmanově, Valkeřicích, Mikulášovicích, Rožanech, Varnsdorfu a Království.

V okresu Chomutov vyjely jednotky ke třem zásahům na spadlé stromy – v Měděnci, Málkově a Chomutově. V okrese Most vyjely jednotky k 5 zásahům. Odstraňovaly spadlé stromy ze silnic u Nové Vsi, Brandova a Litvínova. V okresu Teplice 1 zásah, spadlý strom na vozovku u obce Lelov. V okresu Ústí nad Labem odstraňovali hasiči strom ze silnice u Tisé,“ doplnil aktuálně za Ústecký kraj Lukáš Marvan z HZS Ústeckého kraje.

KRAJ VYSOČINA

Předpověď meteorologů se vyplnila a Vysočinu rovněž zasáhl v úterý odpoledne silný vítr. 

O událostech spojených se silným větrem na Vysočině informuje tisková mluvčí, krajských hasičů Petra Musilová s tím, že od sedmé hodiny ranní do deváté hodiny dopolední zasahovali hasiči na Vysočině u dalších 20 událostí v souvislosti s počasím. Počet zásahů tak od včerejšího odpoledne překročil čtyři desítky.

V uplynulých dvou hodinách hasiči opět nejčastěji odstraňovali stromy a větve, které padly na komunikace a bránily tak plynulému provozu. Nejvíce práce měli s odstraňováním stromů hasiči na Žďársku, popadané stromy odklízeli například u Věcova, Radostína nad Oslavou, Jimramova, Herálce nebo Polničky.

V 07.50 hodin vyjela jednotka profesionálních hasičů ze stanice Žďár nad Sázavou k ohlášenému pádu stromu na dráty elektrického vedení v ulici Brněnská ve Žďáře nad Sázavou. Hasiči místo události technicky zabezpečili a následně předali přivolanému pracovníkovi energetické společnosti,“ sdělila Musilová.

O necelých deset minut později vyjížděli profesionálních hasiči ze stanice Náměšť nad Oslavou do ulici Habří v Náměšti nad Oslavou, kde bylo nutné provizorně upevnit uvolněnou plechovou střechu,“ doplnila k událostem a hasičským zásahům na Vysočině v souvislosti se silným větrem, krajská mluvčí hasičů Petra Musilová.

KARLOVARSKÝ KRAJ A PLZEŇSKÝ KRAJ

V Karlovarském kraji zasahovali profesionální i dobrovolní hasiči rovněž u několika událostí spojených se silným větrem, stejně tak v jejich sousedním Plzeňském kraji jejich kolegové. 

Aktuální informace z těchto regionů zatím krajští hasiči nesdělili, nicméně situace byla obdobné stejně, jako v ostatních koutech naší Republiky.

Dopravní nehoda u Kraslic. Dvě vozidla narazila do padlého stromu. Foto: HZS Karlovarského kraje

Dvě osobní auta havarovala u Kraslic na Sokolovsku po nárazu do stromu spadlého přes silnici.

Záchranná služba odvezla do nemocnice dvě zraněné osoby a dvě děti. Hasiči odstranili spadlý strom, silnice byla průjezdná kyvadlově během několika desítek minut.

sim, -jb, (red.)BEZ KOMENTÁŘE