UHERSKÝ BROD – RESTAURACE DRUŽBA / Na hosty restaurace Družba v Uherském Brodě v úterý 24. února v době obědů, kolem 13 hodiny, zaútočil ozbrojený 63-ti letý muž. V restauraci Družba zabil osm lidí a sám poté obrátil střelnou zbraň proti sobě, zemřel. Podle starosty města Uherského Brodu Patrika Kunčara se střelec zastřelil sám, Policie ČR to do této chvíle zatím nekomentovala. V nemocnici v Uherském Brodě navíc zůstává na oddělení ARO ve vážném stavu postřelená servírka z restaurace Družba.

Řádění šíleného ozbrojeného 63-ti letého muže v uherskobrodské restauraci Družba otřáslo nejen celým Českem, píše se o něm i v zahraničních médiích, např. CNN. Kromě samotného střelce přišlo o život sedm mužů a jedna žena, servírka restaurace Družba bojuje v nemocnici o život. Obyvateli z protějšího domu od restaurace Družba se povedlo natočit policejní zásah.

CNN píše o masakru v restauraci Družba Zdroj: Screenshot
CNN píše o masakru v restauraci Družba Zdroj: Screenshot

Operační středisko zlínské policie přijalo 24. února v 12.38 hodin oznámení, že neznámý muž vstoupil do restaurace Družba v Uherském Brodu a bez jakýchkoli příčin zde zahájil střelbu ze střelné zbraně. Do restaurace Družba byla ihned vyslána hlídka z obvodního oddělení policie v Uherském Brodu, která na místo činu dorazila v 12.47 hodin. Poté, co policisté vstoupili do prostor restaurace Družba, útočník na ně začal pálit ze střelné zbraně.

„O chvíli později se na místě před restaurací nacházeli již zdravotníci, kteří vyjeli na pomoc jedné z přeživších obětí, kterou je 37letá žena a které se podařilo se střelným poranění dostat ven z restaurace a byla převezena k dalšímu ošetření do nemocnice“, sdělil policejní mluvčí zlínského kraje Stránský.

Zakročující policisté přivolali posily v podobě speciální pořádkové jednotky, psovodů a zásahové jednotky Krajského ředitelství policie Jihomoravského kraje. Policií byl uzavřen prostor kolem budovy, aby bylo minimalizováno ohrožení obyvatelstva na ulicích a v okolních domech. Policejnímu vyjednavači se podařilo telefonicky zkontaktovat s podezřelou osobou a vyjednavač ve spolupráci s velitelem zásahu se snažili získat bližší informace o celé situaci. Nadále probíhala komunikace s pachatelem a byla vyhodnocována operativní situace. V určitém okamžiku rozhodl velitel zásahu, že situace se vyhrotila natolik, že je třeba vstoupit do objektu a pachatele eliminovat. Zásahová jednotka pak za užití standardních postupů vnikla do restaurace Družba. Pachatel, konfrontován s beznadějností své situace, se s největší pravděpodobností sám zastřelil, policisté zásahové jednotky proti pachateli střelnou zbraň nepoužili.

Po propátrání celého objektu Družba bylo zjištěno, že na místě se nenachází další spolupachatelé a z objektu byl vyveden jeden živý nezraněný muž, který se během útoku ukryl ve vedlejších prostorách restaurace Družba. Poté vpustil velitel zásahu na místo zdravotníky ze Zdravotnické záchranné služby Zlínského kraje, kteří se pokusili poskytnout první pomoc osobám, které se nacházely na místě činu. Lékaři však mohli bohužel konstatovat pouze smrt osmi obětí vražedného útoku pachatele a rovněž konstatovali smrt u podezřelého agresora. Obětí se stala 43letá žena a sedm mužů ve věkovém rozpětí od 27 do 66 let.

Celý tragický případ vyšetřují kriminalisté z krajského odboru služby kriminální policie a vyšetřování Krajského ředitelství policie Zlínského kraje pro spáchání zvlášť závažného zločinu vražda, který byl spáchán na více osobách. Rychlost, profesionalita a správná taktika zákroku jsou taktéž předmětem šetření odboru vnitřní kontroly zlínského krajského policejního ředitelství.

„Pro závažnost této události se do Uherského Brodu dostavilo vedení Krajského ředitelství policie Zlínského kraje a rovněž ministr vnitra Milan Chovanec v doprovodu policejního prezidenta brig. gen. Tomáše Tuhého“, uvedl Stránský.

Vzhledem k mimořádnosti tohoto tragického případu bude vyšetřování a úkony s ním související trvat po dobu v řádu týdnů až měsíců. Do vyšetřování jsou zapojeni nejen policisté z Krajského ředitelství policie Zlínského kraje, ale rovněž jiní policejní specialisté a soudní znalci.

„V tuto chvíli můžeme konstatovat, že se podle všeho nejednalo o teroristický útok, nýbrž šlo s největší pravděpodobností o zkratkovité jednání agresora, jenž mohl být pod velkým psychickým tlakem. O pachateli pak může uvést, že jde o 63letého muže z Uherského Brodu, bez trestní minulosti, který byl majitelem zbrojního průkazu a legálně vlastnil dvě krátké střelné zbraně“, dodává Stránský.

V průběhu odpoledne a večera policisté a policejní psycholožky z týmu pro oběti trestných činů postupně oznámili rodinným příslušníkům obětí tuto tragickou událost.

Policisté Krajského ředitelství policie Zlínského kraje vyslovují svou účast pozůstalým po obětech tohoto brutálního a nepředvídatelného zločinu.

Komentáře