LZS Ostrava zásah na horách Zdroj: ZZS MsK - oficial

NOVOJIČÍNSKO – Posádka letecké záchranné služby z Ostravy zasahovala dnes (neděle 1.2.) u pacienta se selháním základních životních funkcí na Novojičínsku.

Podle slov krajského mluvčí Moravskoslezské záchranky Lukáše Humpla pracovníci operačního střediska záchranné služby přijali na tísňové lince 155 před půl dvanáctou informaci o náhlém kolapsu staršího muže. Událost se odehrála v zasněženém terénu poblíž obce Závišice. Na místo vyjela nejbližší posádka rychlé zdravotnické pomoci a vzhledem k problematicky dostupnému místu vzlétl ihned také vrtulník leteckých záchranářů, uvedl Humpl.

Pacient v seniorském věku se v terénu pohyboval na běžkách, a to spolu s několika kamarády.

Poté, co se mu náhle udělalo nevolno, zkolaboval. První pomoc začali postiženému poskytovat svědkové události, kteří také zahájili provádění srdeční masáže. Během dvanácti minut od nahlášení dorazili na místo letečtí záchranáři. Zatímco sanitní vozidlo nedokázalo k pacientovi projet, pilotovi vrtulníku se podařilo v terénu přistát v bezprostřední blízkosti, a to i díky výborné spolupráci se svědky události„.

Posádkazáchranné služby pokračovala ve snaze obnovit srdeční činnost muže za použití přístrojové techniky a léků. Přes maximální úsilí všech, kteří se na pokusech o záchranu podíleli, nebyla resuscitace úspěšná a zasahující lékař musel po několika desítkách minut nakonec konstatovat smrt pacienta, doplnil tiskový mluvčí záchranné služby Lukáš Humpl.

Zdroj: PhDr. Lukáš Humpl, ZZS MsK
Autor: (jb) redakce
Foto: ZZS/LZS Moravskoslezského kraje

Komentáře